Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvija lūdz Lielbritānijai izdot policistu piekāvušos britus

Ģenerālprokuratūras Starptautiskās sadarbības nodaļa nosūtījusi tiesiskās palīdzības lūgumu Apvienotās Karalistes Smagu, organizētu noziegumu biroja Bēgļu nodaļai ar lūgumu izdot Latvijai kriminālvajāšanai divus Lielbritānijas pilsoņus, kuri pagājušajā vasarā piekāva Rīgas Pašvaldības policijas (RPP) darbinieku.

Rīgas tiesas apgabala prokuratūras prokurore Ieva Garanča aģentūrai LETA sacīja, ka lūgums kolēģiem Lielbritānijā nosūtīts pagājušā gada nogalē, taču līdz šim vēl nekādas atbildes nav saņemtas.

LETA jau ziņoja, ka Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa pērn decembra sākumā izsniedza Eiropas apcietinājuma orderi diviem minētajiem Lielbritānijas pilsoņiem.

Abiem britiem apsūdzības celtas pēc Krimināllikuma 269. panta 1. daļas — par uzbrukumu varas pārstāvim vai citai valsts amatpersonai saistībā ar tās likumisku dienesta darbību, kā arī par uzbrukumu personai saistībā ar tās līdzdalību noziedzīga vai cita prettiesiska nodarījuma novēršanā vai pārtraukšanā.

Minētais likuma pants vainīgo personu paredz sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz septiņiem gadiem vai ar arestu.

LETA jau iepriekš rakstīja, ka procedūra šo divu Lielbritānijas pilsoņu izdošanai tiesāšanai Latvijā būs ilga.

Rīgas apgabaltiesa pērn 1. oktobrī nolēma apmierināt policijas iesniegtās sūdzības par Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesas 2008. gada 14. jūnija lēmumiem neapcietināt divus Lielbritānijas pilsoņus. Policijas sūdzības tika apmierinātas, abiem britiem kā drošības līdzekli piemērojot apcietinājumu.

Tā kā ir zināms, kur abas personas dzīvo, viņus itin viegli varētu arestēt, bet par to, vai personas izdodamas sodīšanai Latvijā, lems kolēģi Lielbritānijā.

Ņemot vērā, cik daudz procedūru jāveic šajā lietā, var secināt, ka britu tiesāšana par policista piekaušanu var krietni ieilgt.

Lielbritānijas pilsoņi, kuriem kā drošības līdzeklis iepriekš bija piemērota sūtījuma saņemšanas adreses paziņošana un drošības naudas iemaksāšana, pērn 1. oktobrī uz tiesu nebija ieradušies, jo viņi Latviju bija pametuši. RPP darbinieku piekāvušie Lielbritānijas pilsoņi noteiktajā laikā nebija iemaksājuši drošības naudu, tādēļ policija tiesā iesniedza sūdzības un lūdza ārzemniekiem kā drošības līdzekli piemērot apcietinājumu.

Kā ziņots, pagājušā gada 13. jūnija vakarā Vecrīgā, Līvu laukumā, kāds RPP darbinieks guva galvas traumas un galvas smadzeņu satricinājumu pēc tam, kad mēģināja iejaukties iedzērušu Lielbritānijas pilsoņu konfliktā ar kāda kluba apmeklētājiem.

Pērn 13. jūnija vakarā kāda kluba apmeklētāji vērsās pie pašvaldības policista, kurš dežurē Līvu laukumā izvietotajā informatīvajā mikroautobusā, lūdzot iejaukties konfliktā, kas kluba telpās bija izcēlies starp iedzērušiem britiem un pārējiem kluba apmeklētājiem. Sadzērušies ārzemnieki klubā bija uzmākušies apmeklētājiem.

Kad pašvaldības policists, tērpies uniformā, bet bez ieroča, piegājis pie kluba un mēģinājis noskaidrot situāciju, ārzemnieki viņam uzbrukuši, nogāzuši zemē un sākuši spārdīt ar kājām. Kautiņš risinājies jau uz ielas, tāpēc to pamanījuši pašvaldības policisti video novēršanas kamerās un nekavējoties uz notikuma vietu nosūtījuši RPP patruļas.

Saistībā ar notikušo tika aizturēti trīs briti. Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa pērn 14. jūnijā nolēma atteikt piemērot drošības līdzekli — apcietinājumu — diviem Lielbritānijas pilsoņiem, kuri tika aizturēti par pašvaldības policista piekaušanu Vecrīgā.

Kā iepriekš preses brīfingā žurnālistus informēja RRP Kriminālpolicijas priekšnieks Ints Ķuzis, visi trīs briti jau dažas dienas pēc notikušā pameta Latviju.

Aizdomās turamie briti ir aptuveni 30 gadu veci. Viens no viņiem strādā celtniecības sektorā, otra darba gaitas ir saistītas ar kādu auto rūpnīcu. Latvijā viņi iepriekš nav reģistrēti kā likumpārkāpēji. Savu vainu policijai tūristi kategoriski noliedza, norādot, ka neko par minēto kautiņu nezinot.

Visi trīs briti aizturēšanas brīdī bija vismaz 1,5 promiļu lielā alkohola reibumā, skaidroja Ķuzis.