Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Finanšu eksperti Latvijai prognozē izaicinājumiem pilnu nākotni

Latviju sagaida izaicinājumiem pilna nākotne, prognozē aģentūras LETA aptaujātie finanšu eksperti.

«Pašreizējā Latvijas valdība ir sākusi veikt pareizās reformas fiskālajā politikā, lai ekonomika atgrieztos pie izaugsmes, tomēr tās būs sāpīgas, un tās spēcīgi izjutīs tieši iedzīvotāji ar zemāku ienākuma līmeni,» uzskata «Danske Bank» vadošais analītiķis Larss Kristensens.

Latvijas ekonomikas izaugsme bija pārāk strauja, un labklājības līmenis pieauga pārāk ātri, kuru finansēja banku pieejamie un lētie kredīti, uzskata eksperts. «Latvijai vienīgās zāles būs laiks un pacietība, bet to ir grūti pieņemt.»

Kristensens norādīja, ka lēti un pieejami kredīti nav tikai Latvijas problēma, tomēr Latvijai būs grūti pārdzīvot ekonomiskās problēmas.

«Latvijai vajadzēs piedzīvot iedzīvotāju labklājības līmeņa kritumu, jo algu izaugsme bija neiedomājami augsta,» prognozē eksperts, atgādinot, ka Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) jau kādu laiku atpakaļ brīdināja Latviju par nesakārtoto ekonomiku, bet to neviens neņēma vērā. SVF palīdzība bija nepieciešama mazliet agrāk.

Kristensens uzskata, ka tirgus pats veiks korekcijas ekonomikā un Latvijai nevajadzētu izvirzīt kādu nozari kā prioritāti.

Kā aģentūrai LETA prognozēja «Swedbank» Makroekonomikas un finanšu tirgus analīzes daļas vadītājs Mārtiņš Kazāks, situācija nākotnē būs samērā vienkārša, jo, nespējot iekasēt pietiekami nodokļus valsts budžetā, būs jāsamazina budžeta izmaksas.

«Tas nozīmē, ka notiekošo izjutīs sabiedrība un tas būs sāpīgi,» skaidroja Kazāks. «Notiekošais jāizskaidro sabiedrībai.»  

Eksperts akcentē, ka pašlaik svarīgi ir pildīt SVF uzdotos mājasdarbus, citādi varam piedzīvot nepatīkamus laikus, nesaņemot starptautisko aizdevumu.

Kā atzina «SEB bankas» galvenais ekonomists, premjera padomnieks Andris Vilks, tendences nav iepriecinošas un jāsagaida, kā pildīsies valsts budžets. «Pats sāpīgākais būtu koriģēt budžetu vēlreiz, bet to prognozēt vēl pāragri,» uzskata Vilks.

Ekonomists akcentē, ka sabiedrībai jārēķinās tuvākajos gados ar smagāku dzīvi un labklājības līmeņa kritumu. «Latvijas valsts budžeta atbalsts vairāk ir vērsts uz mazāk pasargātām iedzīvotāju grupām, bet, bezdarbam pieaugot vairāk par prognozēto, var rasties lielas grūtības un sociālā spriedze,» brīdina Vilks.

Viņš uzskata, ka ierēdņiem pamazām sāk veidoties sapratne par to, kādas grūtības Latvijai priekšā un kādus lēmumus tas prasīs.

Vilks norāda, ka fiskālā politika valstī pašlaik ir vērsta uz iekšējo devalvāciju jeb deflāciju.

«Labklājības un pirktspējas līmenis atgriezīsies līmenī, kas bija dažus gadus atpakaļ, bet uzņēmējiem samazināsies izmaksas, kas padarīs viņu produktus konkurētspējīgākus. Tomēr aktuāli ir panākt uzņēmēju gala produktu cenu kritumu, jo tikai tas padarītu tos pievilcīgākus ārējos tirgos,» akcentē eksperts.