Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijā beidzot viencipara inflācija

Vidējais patēriņa cenu līmenis šā gada janvārī, salīdzinot ar pērnā gada decembri, palielinājies par 2,2%, bet gada inflācija janvārī sarukusi līdz 9,8%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Decembrī inflācija bija 10,5%.

Janvārī preču un pakalpojumu cenas pieaugušas gandrīz visās galvenajās patēriņa grupās, izņemot apģērbu un degvielu. Galvenokārt cenu pieaugumu noteica izmaiņas patēriņa nodokļos. Lielākā ietekme janvārī uz patēriņa cenu pārmaiņām bija cenu kāpumam ar mājokli saistītajiem pakalpojumiem, tabakas izstrādājumiem un dārzeņiem.

Alkoholiskie dzērieni vidēji sadārdzinājās par 3,3%, ko daļēji noteica akciju noslēgums, bet cenu kāpumu cigaretēm (+7,0%) ietekmēja akcīzes nodokļa pieaugums.

Līdz ar PVN likmes palielināšanu, dārgāka kļuva ūdensapgāde (+16,3%), kanalizācija (+16,8%), atkritumu izvešana (+16,6%) un elektroenerģija (+4,6%). Cenas pieauga siltumenerģijai (+4,1%) un dabas gāzei (+0,5%). Mājokļa apsaimniekošanas maksa palielinājās par 5,1%.

Palielinot PVN likmi, visvairāk sadārdzinājās farmaceitiskie produkti (+5,1%), mājdzīvnieku barība (+5,1%), grāmatas (+15,6%), laikraksti un periodiskie izdevumi (+8,3%), kā arī personīgās aprūpes preces (+6,6%) un īslaicīgas lietošanas mājsaimniecības preces (+4,8%).

Dārgāki kļuva pasažieru transporta pakalpojumi (+5,3%), galvenokārt dzelzceļa (+34,2%) un starppilsētu autobusu (+10,4%) pārvadājumi. Cenas pieauga ēdināšanas pakalpojumiem (+2,0%) un ambulatorajiem pakalpojumiem (+3,9%).

Turpinoties sezonas izpārdošanām, cenas pazeminājās apģērbam (–5,7%) un apaviem (–7,0%). Degvielas cenas kritās vidēji par 4,9%.