Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Šogad sociālajā budžetā gaidāms ap 216 miljonu latu deficīts

Labklājības ministrijas (LM) sociālā budžeta uzkrājums janvārī ir bijis 14 miljoni latu prognozētā sešu miljonu latu pārtēriņa vietā, taču kopumā šogad, ņemot vērā plānoto bezdarbu, ieņēmumi paredzēti par 215,8 miljoniem latu mazāki, nekā nepieciešams pensiju un pabalstu izmaksām.

To šodien Latvijas Radio raidījumā «Krustpunktā» atzina LM valsts sekretāra vietnieks Ingus Alliks.

Kaut arī janvārī ieņēmumi par 14 miljoniem pārsniedza izdevumus, LM eksperti ir ļoti piesardzīgi par šā gada un turpmāko divu gadu ieņēmumu izpildi. «Nav liela māksla iztērēt uzkrājumus vienā gadā, bet jautājums ir par to, kas notiks tālāk,» uzsver LM Sociālās apdrošināšanas departamenta direktore Jana Muižniece.

Šā iemesla dēļ LM speciālisti jau laikus domā par budžeta sabalansēšanu, lai nenonāktu tādā situācijā, ka tekošie ieņēmumi vairs nespēs nodrošināt izmaksas un arī uzkrājuma nebūs.

Tā kā patlaban sociālajā budžetā uzkrājums tomēr ir, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (TP) norādīja, ka «varbūt sabiedrību esam pārāk satracinājuši, visu sabiezinot daudz tumšākās krāsās, nekā ir realitātē, jo uzkrājums taču ir».

Arī Latvijas Pensionāru federācijas priekšsēdētāja Aina Verze uzsvēra, ka situācija nav tik traģiska, lai meklētu kaut kur papildu līdzekļus pensiju indeksācijai. Viņa uzskata, ka nepieciešamos 7,2 miljonus latu var izmantot no sociālā budžeta uzkrājuma. Par peniju indeksāciju šaubu Verzei nav — viņa ir pārliecināta, ka pensijas aprīlī indeksētas tiks, jo, pēc viņas teiktā, labklājības ministre Iveta Purne (ZZS) strādā godprātīgi visu cilvēku interesēs, nepieļaujot indeksācijas atcelšanu.

Jau ziņots, ka bezdarbnieku pabalstu izmaksai 2009. gadā varētu pietrūkt 47 miljoni latu.

Pēc LM Komunikācijas nodaļas vadītājas Ilonas Jurševskas teiktā, arī pensiju indeksācijai aprīlī vajadzīgi septiņi miljoni latu. Lai gan šā gada janvārī sociālajā budžetā bija uzkrājums 14 miljonu latu apmērā, ko varētu novirzīt indeksācijai un pabalstiem, ir nepieciešams pieņemt atsevišķus nepopulārus lēmumus finansējuma pārdalei esošajā budžetā, jo netika atbalstīts LM ierosinājums izmantot iepriekšējos gados veiktā sociālā budžeta uzkrājumu, kas tika veidots tieši tādam mērķim.

Tāpēc LM izstrādājusi priekšlikumus, un patlaban ministrijas speciālisti strādā pie likumprojekta paketes, kura valdībā būs jāiesniedz līdz 8. martam.

Ņemot vērā ekonomiskās krīzes apstākļus, priekšlikumi paredz 2009. gadā un 2010. gadā bezdarbnieka pabalsta saņemšanas laiku pagarināt līdz deviņiem mēnešiem visiem bezdarbnieka pabalsta saņēmējiem.

Tāpat plānots iemaksu likmes fondēto pensiju shēmā samazināt no 8% uz 6%, līdz ar to palielināsies speciālā budžeta ieņēmumi.

LM plāno no 52 līdz 26 nedēļām saīsināt slimības pabalstu izmaksas termiņu, taču vēl notiks diskusijas ar Veselības ministriju par atsevišķām diagnozēm, kuras šis samazinājums neskars.

Strādājošo vecāku pabalsts tiks samazināts tiem pabalstu saņēmējiem, kas strādā un pašlaik vienlaikus saņem darba algu un 100% vecāku pabalstu, taču par samazinājuma apmēru vēl varētu notikt diskusija.

LM uzsver, ka nekādā gadījumā netiks rosināts samazināt pabalstu tiem vecākiem, kas šai periodā nestrādā.