Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Izbeidz četras administratīvās lietas saistībā ar Vecrīgas grautiņiem

Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa pirmdien izbeidza lietvedību vēl četrās no kopumā 13 saņemtajām administratīvajām lietām, kuras policija sāka saistībā ar 13. janvārī Vecrīgā notikušajām nekārtībām, aģentūru LETA informēja tiesas priekšsēdētājas palīgs Kaspars Sadauskis.

Izskatot administratīvo lietu pret 1984. gadā dzimušo Artūru Griķi, tiesa pirmdien noskaidroja, ka saskaņā ar Valsts policijas (VP) Dzelzceļa policijas pārvaldes darbinieka noformēto protokolu 13. janvāra vakarā aizturētais Vecrīgā, Jēkaba ielā, ir atradies alkohola reibumā un ļaunprātīgi nepakļāvies policijas darbinieku likumīgajām prasībām, pretojoties aizturēšanai un mēģinot policistam iesist.

Griķis tiesā atzina, ka bijis alkohola reibumā, taču nepiekrita, ka būtu sitis vai kā citādi pretojies policistam.

Tiesa secināja, ka attiecībā pret šo pašu personu par 13. janvāra notikumiem jau ir sākts kriminālprocess, kurā ir gan administratīvā pārkāpuma protokols, gan aizturētā paskaidrojumi, gan dienesta ziņojumi, gan alkohola ietekmes noteikšanas protokols un citi dokumenti. Ņemot vērā noskaidroto, tiesa nolēma šo administratīvo lietu izbeigt.

Līdzīgu apstākļu dēļ tiesa pirmdien nolēma izbeigt arī administratīvo lietvedību pret nepilngadīgo Dmitriju. Tika konstatēts, ka arī pret viņu jau ir sākts kriminālprocess par šo pašu rīcību. Tiesā Dmitrija pārstāve atzina, ka nepilngadīgais notikuma brīdī bijis alkohola reibumā, taču neesot pretojies policijas darbinieku likumīgajām prasībām.

Tiesa nolēma izbeigt arī administratīvo lietvedību pret 1982. gadā dzimušo Aigaru Petkēvicu. Viņš pats pirmdien pilnībā noliedza, ka 13. janvāra vakarā būtu pretojies vai mēģinājis iesist policijas darbiniekam, taču Petkēvics nenoliedza, ka notikuma vietā atradies alkohola reibumā, jo uz Jēkaba ielu viņš esot devies no kāda privāta pasākuma.

Petkēvica lietā iesniegti divu policistu dienesta ziņojumi, ka aizturētais 13. janvāra vakarā metis ar bruģakmeni policijas darbiniekiem, kuri tobrīd pildījuši dienesta pienākumus. Tostarp lietā saņemts arī VP Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes lūgums izbeigt pret Patkēvicu sākto administratīvo lietu, jo viņu varot saukt pie kriminālatbildības.

Izvērtējot lietas materiālus un konstatējot, ka Petkēvics varētu būt izdarījis darbības, kas būtu kvalificējamas pēc Krimināllikuma, tiesa nolēma izbeigt administratīvo lietvedību arī šajā lietā, tās materiālus nosūtot Kriminālpolicijai ar mērķi izvērtēt iespējamo kriminālprocesa sākšanu.

Līdzīgu apstākļu dēļ tiesa nolēma izbeigt arī administratīvo lietvedību pret 1972. gadā dzimušo Edgaru Gaili. Arī viņš savu vainu neatzina. Vīrietis tiesā norādīja, ka uz Vecrīgu 13. janvārī aizbraucis tikai, lai paskatītos, kas tur notiek. Kamēr Gailis mierīgi skatījies, kāds vīrietis civilā apģērbā pagrūdis viņu no mugurpuses un aizturējis. Gaiļa teikto apstiprināja arī vairāki liecinieki, kas pirmdien bija pieaicināti uz tiesu.

Tomēr policijas darbinieki norādījuši, ka Gailis tiem metis ar bruģakmeni, ļaunprātīgi nepakļāvies aizturēšanai, ķēries pie formastērpa un lamājies necenzētiem vārdiem. Arī viņa administratīvo lietu policija lūgusi izbeigt, norādot, ka vīrietis būtu saucams pie kriminālatbildības.

Izvērtējot lietas materiālus, tiesa nolēma izbeigt arī šo administratīvo lietvedību, lietas materiālus nosūtot Kriminālpolicijai ar mērķi izvērtēt iespējamo kriminālprocesa sākšanu.

Visus četrus pirmdien pieņemtos Rīgas Centra rajona tiesas lēmumus 20 dienu laikā būs iespējams pārsūdzēt apgabaltiesā.

Kā ziņots, pirmdien tiesā izskatītās lietas bija sāktas pēc Administratīvo pārkāpumu kodeksa (APK) 175. panta par ļaunprātīgu nepakļaušanos policijas iestādes darbinieka, robežsarga vai zemessarga likumīgam rīkojumam vai prasībai. Saskaņā ar likumu par šādu pārkāpumu draud naudassods līdz 200 latiem vai administratīvais arests līdz 15 diennaktīm.

Kopumā 19. janvārī Centra rajona tiesa no Valsts policijas saņēma 13 administratīvās lietas saistībā ar 13. janvārī Vecrīgā notikušajiem grautiņiem. 12 no saņemtajām lietām bija sāktas pēc APK 175. panta, bet viena — pēc APK 167. panta par sīko huligānismu.

Divas no 13 tiesā saņemtajām lietām jau bija izskatītas līdz pirmdienai. Abās no tām tika pieņemts lēmums administratīvo tiesvedību izbeigt, aicinot Kriminālpoliciju vērtēt, vai konkrētajos gadījumos personas nav saucamas pie kriminālatbildības, jo, Centra rajona tiesas ieskatā, šo personu rīcībā 13. janvāra grautiņu laikā bijušas saskatāmas noziedzīga nodarījuma pazīmes, kas varētu būt kvalificējamas pēc konkrētiem Krimināllikuma pantiem.

Tuvākajā laikā Centra rajona tiesai būs jāskata vēl septiņas saistībā ar 13. janvāra grautiņiem sāktas administratīvās lietas.

LETA jau ziņoja, ka saistībā ar 13. janvāra nekārtībām Vecrīgā ir sākts arī kriminālprocess pēc Krimināllikuma 225. panta 2. daļas — par aktīvu piedalīšanos masu nekārtību organizēšanā, ja šīs darbības saistītas ar grautiņiem, postījumiem, dedzināšanu, mantas iznīcināšanu vai ar vardarbību pret personu, vai ar pretošanos varas pārstāvjiem.

Saskaņā ar šo Krimināllikuma pantu vainīgās personas var tikt sodītas ar brīvības atņemšanu uz laiku no astoņiem līdz 15 gadiem.