Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lietuvas juristi ierosina ieviest «lietuvieša karti» ārvalstīs dzīvojošiem tautiešiem

Vairāki pazīstami Lietuvas juristi aicinājuši ieviest «lietuvieša karti», kas dotu tiesības lietuviešu izcelsmes ārvalstniekiem baudīt tādas pašas ekonomiskās, sociālās un kultūras tiesības, kādas ir Lietuvas pilsoņiem. Šāds ierosinājums kopā ar jaunu pilsonības likuma projektu pirmdien iesniegts prezidentam Valdam Adamkum.

Līdzīgu dokumentu — «poļa karti» — 2007. gada rudenī apstiprināja Polijas Seims, rūpējoties par citās valstīs dzīvojošiem tautiešiem.

Kā pastāstījis prezidenta izveidotās darba grupas pārstāvis, Viļņas universitātes docents Daiņus Žalims, «lietuvieša kartes» īpašnieki iegūtu tiesības bez ierobežojumiem iebraukt Lietuvā, bez maksas saņemt uzturēšanās atļauju, iegūt izglītību un pievērsties saimnieciskajai darbībai tādā pašā kārtībā kā Lietuvas pilsoņi. Tomēr karte nedotu viņiem politiskās tiesības piedalīties Lietuvas Seima vai prezidenta vēlēšanās.

Pēc jurista teiktā, daļu minēto tiesību jau paredz arī esošie Lietuvas likumi, tomēr pašreizējā reglamentācija nav pilnīga, piemēram, likumdošana izglītības vai zinātnes jomā nenosaka nekādus atvieglojumus lietuviešu izcelsmes citu valstu pilsoņiem.

Lietuvas konstitūcija pieļauj dubultpilsonības piešķiršanu tikai ļoti retos gadījumos, un domājams, ka «lietuvieša karte» palīdzētu atrisināt daudzas neskaidrības šai jomā, par kurām sabiedrībā norisinājušās asas diskusijas.

Ja valdība un Seims šim ierosinājumam piekritīs, jau nākamgad varētu sākties «lietuvieša karšu» izsniegšana personām, kas dažādā veidā saistītas ar Lietuvu, bet kam nav Lietuvas pilsonības.

Darba grupa prezidentam iesniegtajā jaunajā pilsonības likuma projektā arī ierosinājusi atļaut plašāk piešķirt dubultpilsonību personām, kuras dažādu iemeslu dēļ atstājušas Lietuvu, un viņu pēctečiem, arī visiem lietuviešiem, kas devušies uz ārvalstīm vai ar varu izvesti no Lietuvas padomju okupācijas gados.

Prezidents vēl analizēs darba grupas ierosinājumus un lems, vai tās izstrādāto jauno pilsonības likuma redakciju iesniegt Seimam.

Pirms pāris gadiem Seims ar likumu paplašināja to personu loku, kam ir tiesības uz dubultpilsonību, iekļaujot tajā Eiropas Savienības un NATO valstu pilsoņus, bet prezidents šim likumam uzlika savu veto. Kā atzīst tieslietu eksperti, tāds likums bija klajā pretrunā ar Lietuvas konstitūciju un pārāk brīvi pieļāva tiesības uz dubultpilsonību.