Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Austrālijas premjers dedzinātājus apsūdz plaša mēroga slepkavībā

Ļaunprātīgos dedzinātājus, kas Austrālijas dienvidaustrumos izraisīja plašos mežu ugunsgrēkus, valsts premjerministrs Kevins Rads otrdien apsūdzēja plaša mēroga slepkavībā.

Ugunsgrēkos dzīvību zaudējuši vismaz 173 cilvēki, bet, glābšanas darbiem turpinoties, tiek atrasti arvien jauni bojāgājušie. Austrālijas plašsaziņas līdzekļi prognozē, ka upuru skaits varētu sasniegt 230.

Daudzi upuri atrasti pārogļojušies savās automašīnās uz nomaļiem autoceļiem tuvu savām mājām, bēgot no liesmām pārāk vēlu.

Viktorijas štata dienvidos joprojām plosās aptuveni 25 plaši krūmāju ugunsgrēki.

«Mēs esam bez valodas no domas, ka daži no šiem ugunsgrēkiem izraisīti tīši,» Ruds sacīja parlamentā. «Ļaunprātīgas dedzināšanas problēma ir kas tāds, kam nācijai jāpievēršas neatliekamā kārtā. Tā vienkārši ir plaša mēroga slepkavība,» uzsvēra premjers.

Austrālijas policija otrdien informēja, ka izveidota īpaša 100 policistu vienība, kas izmeklēs mežu ugunsgrēkus un meklēs ļaunprātīgos dedzinātājus.

Policisti izmeklēs visas ar ugunsgrēkiem saistītas nāves, brīdinot, ka ļaunprātīgie dedzinātāji tiks apsūdzēti slepkavībās.

Policija ir pārliecināta, ka vismaz viens no lielajiem ugunsgrēkiem Gipslendā, uz austrumiem no Melburnas, ir sākts apzināti. Šajā ugunsgrēkā gājuši bojā aptuveni 20 cilvēki.

Arī ugunsdzēsēji uzskata, ka daudzi ugunsgrēki nevarēja sākties dabiski.

Ugunsgrēku izplatībai palīdzēja arī karstuma vilnis, gaisa temperatūrai sasniedzot 46 grādus pēc Celsija skalas, un ziemeļu vēji, kas pastiprinājās un mainījās kritiskos brīžos, apgrūtinot ugunsdzēsēju darbu.

Aculiecinieki stāsta, ka ar ēteriskajām eļļām bagātie eikalipti un tējas koki ugunsgrēkos vienkārši sprāguši.

No uguns paglābušies cilvēki stāstīja, ka liesmas izplatījušās ļoti strauji un daudziem cilvēkiem viņu automašīnas, ar kurām viņi gatavojās evakuēties, no karstuma eksplodējušas.

Kā norāda eksperti, lai izdzīvotu, no apdraudētajām vietām jāevakuējas laikus vai arī jācīnās līdz pašām beigām, tomēr izskatās, ka daudzi upuri krituši panikā un bēguši nepareizajā brīdī, līdz ar to paliekot liesmu iesprostoti savās automašīnās.

Visa krūmāju ugunsgrēku zona, kurā atrodas vairāk nekā 20 pilsētas, pasludināta par nozieguma zonu.

Ugunsgrēkos Viktorijas štatā izdegusi aptuveni 3500 kvadrātkilometru liela teritorija. Aptuveni 3400 ugunsdzēsēji joprojām cīnās ar liesmām.

Tajā pašā laikā vides aizsardzības organizācijas «Greenpeace» aktīviste Triša Harupa norādīja, ka postošie ugunsgrēki Austrālijā ir «šausminošs skats uz dzīvi mūsu sakarstošajā planētā».

Vienlaikus ar karstuma vilni un ugunsgrēkiem Kvīnslendas štats Austrālijas ziemeļaustrumos piedzīvo postošus plūdus, pastiprinot spiedienu uz Austrālijas valdību strādāt pie klimata izmaiņu apturēšanas plāna.

Šīs sezonas ugunsgrēki ir Austrālijas traģiskākā dabas katastrofa 110 gados. Iepriekšējie postošākie krūmu ugunsgrēki Austrālijā plosījās 1983. gadā, kad valstī gāja bojā 75 cilvēki un tika iznīcināti vairāk nekā 2000 māju.