Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Medijos latgaliešu valodas nebūs arī šogad

Valsts atbalsts, kas latgaliešu valodai kā nacionālai un Eiropas līmeņa vērtībai paredzēts Latvijas normatīvajos aktos, arī 2009. gadā tiks klaji ignorēts praksē: vienīgais latgaliešu valodā raidošais privātais medijs — Latgales radio — ir pārtraucis darbību, savukārt Latvijas sabiedriskie mediji ziņo, ka līdzekļi raidījumiem, kas veltīti latgaliešu valodas saglabāšanai un attīstīšanai, 2009. gada budžetā nav paredzēti.

Lai arī Latvijas Republikā spēkā esošajos un izstrādātajos normatīvajos aktos un politikas plānošanas dokumentos (Valsts valodas likums, Valsts valodas politikas pamatnostādnes, Valsts kultūrpolitikas vadlīnijas) ir paredzētas normas latgaliešu valodas saglabāšanai, aizsardzībai un attīstībai, tomēr šo normu realizācija dzīvē nenotiek.

Biedrība «Latgolys Studentu centrs» (LSC) vērš sabiedrības uzmanību uz to, ka latgaliešu valoda ir nacionāla un Eiropas līmeņa vērtība, kuras saglabāšanu un aizsargāšanu, kā arī atbildību par valodas attīstību valsts nedrīkst uzvelt uz sabiedriskā un privātā sektora pleciem.

Īpaši aktuāla šī problēma ir tagad: privātā radiostacija «Latgolys Radeja», kas bija vienīgais latgaliešu valodā raidošais plašsaziņas līdzeklis un bija iemantojusi plašas auditorijas simpātijas, sniedzot neatsveramu ieguldījumu latgaliešu valodas un mūzikas, Latgales latviskās identitātes saglabāšanā un attīstībā, pēc 2,5 gadu darbības šā gada 30. janvārī translāciju latgaliski pārtrauca nerentabilitātes dēļ. Tas pierādīja, ka bez valsts atbalsta privātpersonu realizētās idejas latgaliešu valodas un identitātes saglabāšanai un attīstībai ilgtermiņā mūsdienu apstākļos nav dzīvotspējīgas.

Jau vairākus gadus LSC cenšas šai problēmai pievērst gan valdības, gan sabiedrības uzmanību. Tāpēc 2008. gada 17. oktobrī LSC vērsās ar oficiālu vēstuli Nacionālajā radio un televīzijas padomē (NRTVP), kurā lūdza sniegt informāciju par 2009. gadā paredzēto budžeta finansējumu sabiedrisko raidorganizāciju lomas stiprināšanai latgaliskās kultūras identitātes un latgaliešu valodas izkopšanā.

2008. gada 5. novembrī LSC saņēma atbildi no NRTVP ar ziņojumu, ka vēstule ir pārsūtīta Latvijas Televīzijai un Latvijas Radio.

2008. gada 12. novembrī LSC saņēma atbildes vēstuli no Latvijas Radio, ka vienīgais raidījums, kurš tieši veltīts šai tematikai, ir raidījums «Latgale» Latvijas Radio 4. programmā (30 minūtes reizi nedēļā), bet līdzekļi latgaliskās kultūras, identitātes un latgaliešu valodas saglabāšanai un attīstīšanai 2009. gada budžetā nav paredzēti.

Pēc starptautiskajos normatīvajos aktos ietvertajiem kritērijiem latgaliešu valoda pilnībā atbilst reģionālās valodas statusam, taču pēc pašreizējiem Latvijas normatīvajiem aktiem latgaliešu valodai ir dots vēl nozīmīgāks — valsts valodai līdzvērtīgs — statuss, jo Valsts valodas likuma 3. panta ceturtajā daļā tā ir norādīta kā «vēsturisks latviešu valodas paveids».

Viena no iespējām saglabāt valodu 21. gadsimtā ir valodas lietošana plašsaziņas līdzekļos. Latgales reģionālās radiostacijas veiksmīgā darbība 2,5 gadu garumā pierādīja, ka latgaliešu auditorijai ir vajadzīgs savs medijs vai vismaz savi raidījumi Latvijas sabiedriskajos medijos: tas sniedz ne vien iespēju apspriest kopējo vēsturi un kopējo kultūru, praksi un ideālus, bet arī rada iespēju sociālajai interakcijai, nodrošinot lokālās identitātes nepārtrauktību.

Lai nodrošinātu latgaliešu valodas aizsardzību no izzušanas, LSC uzstāj, ka valstij jāatbalsta tās plašāka lietošana masu saziņas līdzekļos.

Globalizācija, urbanizācija, sabiedrības novecošanās signalizē par to, ka 21. gadsimts būs nopietns pārbaudījums latgaliešu reģionālās identitātes un valodas pastāvēšanai. Līdz ar to LSC aicina Latvijas plašsaziņas līdzekļus, valsts un pašvaldību institūcijas un sabiedrību sākt diskusiju par iespējām sniegt līdzvērtīgas iespējas saņemt valsts finansiālu atbalstu latgaliešu valodas saglabāšanai, aizsargāšanai un attīstībai — kā tas patlaban tiek nodrošināts latviešu valodai.