Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

ASV Senāts apstiprina Obamas ekonomikas stimulēšanas plānu

ASV Senāts otrdien apstiprinājis prezidenta Baraka Obamas ekonomikas stimulēšanas plānu, kas šim nolūkam paredz atvēlēt 838 miljardus dolāru.

Par Obamas plānu balsoja 61 senators, bet 37 likumdevēji to noraidīja.

Pēc senatoru balsojuma sāksies smagās sarunas starp Senātu un Pārstāvju palātu, lai saskaņotu abu Kongresa palātu apstiprinātās likumprojekta versijas un kompromisa variantu varētu nākamnedēļ nosūtīt Obamam parakstīšanai.

Pārstāvju palātas apstiprinātais likumprojekts ekonomikas atdzīvināšanai paredz tērēt 819 miljardus dolāru.

Abu palātu demokrātu vairākuma līderi jau paziņojuši, ka strādās tik ilgi, cik būs vajadzīgs, lai saskaņošanu pabeigtu līdz pašu noteiktajam galīgajam termiņam — 16. februārim.

Lai gan Obama centās panākt abu partiju atbalstu, pagaidām viņam izdevies pārliecināt tikai trīs republikāņu senatorus, kuri neslēpti brīdinājuši, ka atsauks savu atbalstu, ja tiks izlemts izdevumus vēl ievērojami palielināt.

Lai izvairītos no iespējamiem procesuālajiem šķēršļiem, likumprojektam Senātā nepieciešams iegūt vismaz 60 balsis.

«Ja tas maksās vairāk, ja atkal tiks pievienoti izšķērdīgi tēriņi, tad mums būs ļoti grūti atbalstīt [Obamas plānu],» pirmdien atzina senatore Sūzana Kolinsa, kura Kongresa augšpalātā pārstāv Menas republikāņus un kura vadīja sarunas ar demokrātiem.

Lai panāktu šo trīs republikāņu atbalstu, demokrāti piekrita svītrot no Senāta likumprojekta versijas izdevumus desmitiem miljardu apmērā, arī skolu rekonstrukcijai paredzētos 16 miljardus un štatu tiešajam atbalstam iecerētos 40 miljardus.

Tomēr Obama jau paziņojis, ka vēlas, lai daļa izglītības sektoram domātās naudas atkal parādītos viņa piedāvātajā paketē.

Pārstāvju palātas vairākuma līderis Stenijs Hojers, kas pārstāv Merilendu, brīdinājis, ka pārrunas var ieilgt līdz pat nākamās nedēļas vidum, tādējādi pārsniedzot noteikto galīgo termiņu.

Abu palātu likumprojekti paredz nodokļu kredītus un nodokļu atlaides, lai atdzīvinātu mājokļu tirgu, kā arī desmitiem miljardiem dolāru lielas investīcijas infrastruktūras projektos, veselības aprūpē un izglītībā.

Republikāņi uzstāj, ka ekonomikas stimulēšanas plānam galvenais uzsvars jāliek uz nodokļu samazināšanu, nevis tēriņiem, kas neveicina ekonomikas izaugsmi, taču Obama viņu viedokli noraidīja, norādot, ka tieši šāda politika viņa priekšteča Džordža Buša laikā noveda pie pašreizējās krīzes.

Tomēr tas vien nespēs glābt grūtībās nonākušo ekonomiku, jo Obamas plāns nerisina finanšu sektora problēmas.

Obamas administrācija banku problēmas cer risināt ar atsevišķu programmu, ar kuru otrdien iepazīstināja finanšu ministrs Timotijs Geitners.

Kā ziņots, Geitners norādīja, ka finanšu sistēmas stabilizācijas plāna galvenais mērķis ir stiprināt ASV finanšu sistēmu, tādējādi veicinot arī ASV ekonomikas atveseļošanos.

Plāna gaitā plānots izveidot 500 miljardus dolāru vērtu valsts un privātās partnerības investīciju fondu, kas palīdzēs ASV finanšu sistēmai atbrīvoties no tā sauktajiem toksiskajiem ar nekustamo īpašumu saistītajiem aktīviem.

Plāns arī paredz, ka šā fonda vērtība nākotnē varētu tikt palielināta pat līdz vienam triljonam dolāru.

Ministrs norādīja, ka šis fonds pildīs sava veida «sliktās bankas» funkcijas, lai palīdzētu ASV finanšu institūcijām uzlabot savas bilances.

Otrā plāna daļa paredz papildu finanšu līdzekļu iepludināšanu valsts bankās.

Tajā pašā laikā ASV finanšu ministrija un Federālo rezervju sistēma (FRS) līdz pat vienam triljonam dolāru palielinās kreditēšanas programmu, ar kuras starpniecību kredītus varēs saņemt gan uzņēmēji, gan arī privātpersonas.