Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

VK: Iekšlietu ministrija šķērdē valsts līdzekļus

Valsts kontrole (VK) atklājusi, ka Iekšlietu ministrijā (IeM) un valsts aģentūrā «Materiālās rezerves» izveidotā sistēma administratīvo pārkāpumu lietās izņemto transportlīdzekļu glabāšanai un realizācijai nenodrošina piešķirto budžeta līdzekļu efektīvu izlietojumu un to laicīgu atgūšanu.

IeM un «Materiālās rezerves» nav veikušas pietiekamus pasākumus, lai izņemtos transportlīdzekļus realizētu īsā termiņā un novērstu to ilglaicīgu glabāšanu, portālam «Apollo» pavēstīja VK pārstāvis Valters Grīnvalds.

Revīzijā konstatēts, ka 57 izlasē iekļautie ilglaicīgi glabātie transportlīdzekļi dažādu iemeslu dēļ atradās komersantu stāvlaukumos no sešiem līdz pat 32 mēnešiem. Par katra transportlīdzekļa glabāšanu mēnesī maksāti vidēji 70 lati.

Vairākos gadījumos «Materiālās rezerves» piecu darbdienu laikā pēc informācijas saņemšanas par lēmumu uzlikt administratīvo sodu nav informējusi transportlīdzekļu īpašniekus un pārkāpuma izdarītājus par transportlīdzekļa atrašanās vietu un realizācijas sākšanu pēc transportlīdzekļa glabāšanai noteiktā termiņa beigām.

Tāpat arī vairākos gadījumos ilgstoši nav sākta transportlīdzekļu realizācija pēc noteiktā termiņa beigām, kā arī komersanta stāvlaukumos ilgstoši tiek glabāti transportlīdzekļi, kurus apķīlājis zvērināts tiesu izpildītājs vai kuri ir reģistrēti kā komercķīla.

Revīzijā tika konstatēts, ka «Materiālās rezerves» 2007. gadā izņemto transportlīdzekļu pārvietošanai, glabāšanai un realizācijai izlietojušas 4,5 miljonus latu, taču no transportlīdzekļu īpašniekiem un transportlīdzekļu realizācijas guvusi ieņēmumus vien viena miljona latu apmērā, tādējādi atgūstot tikai 23,1% līdzekļu. Savukārt 2008. gadā astoņu mēnešu laikā aģentūra «Materiālās rezerves» šiem mērķiem ir izlietojusi 1,5 miljonus un guvusi ieņēmumus 0,9 miljonus latu, atgūstot 58,1% līdzekļu.

Aģentūra nav veikusi Ministru kabineta noteikumos paredzēto izdevumu piedziņu no personām, kurām uzlikts administratīvais sods un kuru pienākums ir segt izdevumus par tām piederošo transportlīdzekļu nodošanu glabāšanā, to glabāšanu un realizāciju, jo nav pieņemti lēmumi par sedzamo izdevumu apmēru un līdz ar to nav sākta izdevumu atgūšana aptuveni  279 393 latu apmērā.

Tāpat arī aģentūra nav ievērojusi Publisko iepirkumu likuma pamatprincipus par valsts un pašvaldību līdzekļu efektīvu izmantošanu, jo, slēdzot iepirkuma līgumus par transportēšanas un glabāšanas pakalpojumu saņemšanu, tā nav pietiekami prognozējusi paredzamo pakalpojumu apjomu un izņemto transportlīdzekļu skaitu, kā arī pakalpojumu apmaksai vajadzīgos finanšu līdzekļus.

Tāpēc 2007. gadā papildus izlietoti 1,5 miljoni latu no privatizācijas ieņēmumiem un 1,9 miljoni latu no budžeta apakšprogrammas «Valsts materiālo rezervju veidošana un atjaunošana», kā arī samaksāta soda nauda komersantam 63 912 lati par rēķinu samaksas termiņa kavēšanu.

Revīzijā tika konstatēts, ka aģentūras «Materiālās rezerves» direktors ar rīkojumu noteicis transportlīdzekļu minimālo realizācijas cenu, kas izlasē iekļautajiem transportlīdzekļiem ir no divām līdz 36 reizēm zemāka par sertificēta vērtētāja noteikto transportlīdzekļa tirgus cenu, tāpēc aģentūra izņemtos transportlīdzekļus realizējusi par nepamatoti zemām cenām. 2007. gadā realizēti 4729  transportlīdzekļi par vidējo cenu 85 lati, savukārt 2008. gada astoņos mēnešos realizēti 1254 transportlīdzekļi par vidējo cenu 98 lati.

Aģentūra nav arī nodrošinājusi pietiekamu kontroli pār datiem, ko komersanti uzrāda transportlīdzekļu izņemšanas dokumentos, jo izņemto transportlīdzekļu pārvietošanas attālumi vairākos gadījumos ir uzrādīti nepamatoti lieli. Tā, piemēram, viena rajona vai pat pilsētas teritorijā uzrādīta transportlīdzekļu pārvietošana līdz pat 180 kilometru attālumā.