Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

LTV bažījas par turpmāku pastāvēšanu

Latvijas Televīzijas (LTV) vadība nosūtījusi vēstuli Nacionālajai radio un televīzijas padomei (NRTVP), kurā aicina NRTVP veikt grozījumus Latvijas Televīzijas 2009. gada budžetā. Situācija, kas skar LTV finansējumu un reālo budžeta situāciju, sākot 2009. gadu, vērtējama kā kritiska un apdraud kvalitatīvas programmas veidošanu, portālam «Apollo» pavēstīja LTV sabiedrisko attiecību speciāliste Ieviņa Ancena.

Pērn oktobrī LTV valde apstiprināja 2009. gada budžeta izdevumu un ieņēmumu daļu 13,4 miljonu latu apmērā. Savukārt 13. decembrī Saeimas pieņēma budžeta grozījumus, kas LTV 2009. gada valsts budžeta dotāciju samazināja par 2,4 miljoniem latu. Papildus tam pagājušā gada decembrī LTV informēta, ka 2009. gada pirmajā ceturksnī LTV valsts budžeta dotācija nedrīkst pārsniegt piektdaļu no gada budžeta, turklāt no tā tiks ieturēti 10% rezerves fondam.

«Tādējādi pirmā ceturkšņa saņemtā dotācija Latvijas Televīzijai ir pat mazāka nekā 2006. gadā, neskatoties uz loģisku izmaksu pieaugumu kaut vai tikai inflācijas dēļ,» vēstulē NRTVP situāciju raksturo LTV ģenerāldirektors Edgars Kots.

«Situācija kļuvusi dramatiska arī reklāmas ieņēmumu kontekstā. Jau decembrī kļuva skaidrs, ka valsts ekonomiskā krīze skārusi arī reklāmdevējus un to aktivitātes būtiski samazinās,» norāda Kots, uzsverot, ka šis fakts Latvijas Televīzijai liedz pildīt 2008. gada reklāmas ieņēmumu budžeta plānu par vairāk nekā 100 000 latu, ļoti būtiski ietekmējot 2009. gada sākotnējo naudas plūsmu.

Kopumā Latvijas Televīzijas pirmā ceturkšņa ieņēmumi samazinājušies par 1,2 miljoniem latu.

Vienlaikus ar pārējiem izdevumiem būtiski sadārdzinājušies vairāki pakalpojumi — elektroenerģija, apkure, informācijas iegāde, zemes noma un citi izdevumi. Uzskatei lai kalpo informācija, kā salīdzinājumā ar pagājušo gadu pieauguši LTV saistošie maksājumi.

LTV lūdz NRTVP ņemt vērā sabiedriskā medija specifisko darbības jomu un izprast situāciju, ka jau 25% samazinājums budžetā būtiski apdraud medija darbību. «Ekonomiskā situācija valstī, lēmums par 10% rezerves fonda veidošanu, PVN likmes pieaugums, kā arī daudzu saimniecisko izdevumu tarifu pieaugums iezīmē tendences, ka sabiedriskā medija budžets programmu izveidei pie grūtākā scenārija būs jāsamazina pat līdz 50%,» prognozē Kots.

Jau ziņots, rūpīgi analizējot dažādo izdevumu pozīcijas, LTV pagājušā gada nogalē izstrādāja priekšlikumus LTV krīzes budžetam, lai nenovestu uzņēmumu maksātnespējas stāvoklī. Šāda lēmuma dēļ LTV bija spiesta veikt virkni būtisku izmaiņu savā darbībā: samazināt LTV1 un LTV7 programmu veidošanas tiešās izmaksas, piemēram, pārtraukt tādus nacionālas nozīmes izklaides projektus kā «Eirovīzijas» dziesmu konkursu un seriālu «Neprāta cena», pārtraukt LTV īpašo korespondentu darbu Briselē un Maskavā, izbeigt sākto praksi neatkarīgo producentu un sadarbības partneru veidoto raidījumu iepirkšanā par naudu, kā arī pārtraukt LTV7 ziņu raidījumu krievu valodā «Strana LV». Tāpat LTV apturējusi Ziņu dienesta tehnoloģiju modernizācijas projektu un LTV interneta ziņu portāla izstrādi. Protams, pārtrauktas arī jebkādas investīcijas darbinieku izglītībā un attīstībā.

Budžeta samazinājuma dēļ LTV neatspoguļos arī valstiski svarīgus kultūrnozīmīgus notikumus, piemēram, tautas deju festivālu «Sudmaliņas», pārtrauks Latvijas teātru un koncertu ierakstīšanu. Apdraudēta ir 2010. gada Skolēnu dziesmu un deju svētku atspoguļošana, olimpisko spēļu un pasaules un Eiropas futbola spēļu licenču iegāde.