Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Stūra māju iekļauj valsts kultūras pieminekļu sarakstā

Kultūras ministra pienākumu izpildītājs, reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Edgars Zalāns ir parakstījis rīkojumu par tā saucamās Stūra mājas iekļaušanu valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā, portālu «Apollo» informēja ministra preses sekretāre Dace Kārkliņa.

Sarakstā iekļauta daļa no ēkas Brīvības ielā 61 pirmā stāva un pagrabstāva un tai piegulošā teritorijā esošie divi iekšpagalmi un caurbrauktuve.

«Latvijas tautas apziņā šī vieta un apzīmējums «Stūra māja» saistās ar traģiskiem notikumiem. Latvijā nav otra šāda veida objekta, kas jau pašreizējā veidolā var kalpot kā vēstījums nākamajām paaudzēm un brīdinājums, lai šādi noziegumi neatkārtotos,» norāda ministrs.

Ēkā Rīgā, Brīvības ielā 61, laika posmā līdz 1940. gada rudenim darbojās Latvijas Republikas Iekšlietu ministrija, Sabiedrisko lietu ministrija, kā arī Valsts robežsardze. No 1940. gada novembra līdz 1941. gada decembrim ēkā darbojās Latvijas PSR Iekšlietu tautas komisariāta Valsts drošības komiteja, kas savu darbību turpināja kā LPSR Valsts drošības ministrija (1944–1954) un vēlāk kā LPSR Valsts drošības komiteja (1954–1991). 2003. gadā pie ēkas fasādes tika atklāta piemiņas zīme «Melnais slieksnis» kā veltījums komunistiskā režīma upuru piemiņai.

Ēkas atbilstību kultūras pieminekļu statusam izvērtējusi Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija. Savukārt valsts akciju sabiedrība «Valsts nekustamie īpašumi», kuras īpašumā atrodas ēka, piekritusi tās iekļaušanai valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā.