Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lai arī noziedzība pieaug, Maizītis tās apkarošanu dēvē par stabilu

Ģenerālprokurors Jānis Maizītis uzskata, ka noziedzības apkarošana valstī ir stabila, taču prokuratūrai, samazinot vēl budžetu, iespējams, būs jāpārskata savas funkcijas.

Prokuratūras budžets pērn bija aptuveni 16 miljonus latu liels, taču šogad tas ir par aptuveni trīs miljoniem mazāks, Maizītis sacīja trešdien notikušajā paplašinātajā ģenerālprokurora padomes sēdē, kurā atskatījās uz pērn paveikto.

«Ar šādu budžetu vēl varam strādāt, bet ar nākamiem soļiem, iespējams, būs jāpārskata prokuratūras funkcijas,» pauda Ģenerālprokurors.

Vēlāk, atbildot uz žurnālistu jautājumu, vai pie budžeta samazinājuma noziedzības apkarošana nav apdraudēta, Maizītis atbildēja, ka viņam to esot grūti prognozēt, tas esot atkarīgs no tā, kāds būs noziedzības pieaugums.

Reorganizējot prokuratūras struktūras un ja ir grozījumi likumos, kas ļautu ietaupīt līdzekļus, lai nodrošinātu noziedzības apkarošanu, prokuratūra varot vēl atrast rezerves apsūdzību uzrādīšanai tādā apmērā, kā tas bija pērn. Iecerēts, ka tiks apvienotas vairākas pilsētas un rajona prokuratūras, un uz tā būs rasts ietaupījums.

«Ja noziedzības pieaugums būs no 30 līdz 40 procentiem, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, tas var kļūt problemātiski.» Noziedzībai pieaugot un prokuratūrā saņemto lietu skaitam pieaugot par desmit procentiem, palielinājies arī uz tiesu nosūtīto lietu skaits.

«Kopumā noziedzības apkarošanas situācija, es uzskatu, joprojām valstī ir stabila. Tādai stabilai tai ir jābūt, arī neskatoties uz budžeta jautājumiem, tikai jautājums, kā to nodrošināt.«

Maizītis arī sliecas piekrist idejai par sīko zādzību dekriminalizēšanu, jo šādu pārkāpumu izmeklēšana un vainīgo notiesāšana ar kriminālsodu prasa lielas finanses. Ja vainīgais pasēdētu arestā vai paslaucītu ielas, tas varbūt būtu samērīgāk.

Prokuratūra nav vienīgā valsts iestāde, kurai taupības režīmā neklājas viegli. Diezgan emocionāli par naudas trūkumu prokuratūras sanāksmē izteicās arī Valsts policijas priekšnieks Aldis Lieljuksis, kura vadītajai iestāde ir grūtības ar pašlaik esošo finansējumu.

VP priekšnieks zūdījās, ka policijai jau sākot aptrūkties naudas līķa nogādāšanai uz morgu, arī pašvaldības nevarot nākt palīgā un tām trūkstot līdzekļi, lai to darītu.

«Mēs esam ķīlnieki šajā situācijā. Ko tad mēs aizbraucam, konstatējam, ka vardarbīgas nāves nav un braucam prom.«

Tā kā trūkstot izmeklēšanas tiesnešu, policija lielu naudu tērējot konvojēšanai, piemēram, ja tiesnesis nav pieejams vienā pilsētā, aizturētais jāved uz blakus pilsētu.