Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Valdība nepiekāpjas prasībai pazemināt nodokļus

Trešdien pēc vairāku stundu sarunām un viedokļu uzklausīšanas Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) sēdē valdība nepiekāpās sociālo partneru prasībām pazemināt nodokļus.

Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK), Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) un Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) iepriekš vienojās valdībai prasīt samazināt pievienotās vērtības nodokli (PVN) no 21% uz 19%, atjaunot samazināto PVN likmi tām nozarēm, kurām tā tika piemērota pirms 2009. gada janvāra, nosakot tām 10% likmi, kā arī samazināt darba devēja apmaksāto slimības dienu skaitu no 10 uz divām dienām.

Premjers Ivars Godmanis (LPP/LC) klātesošiem uzsvēra, ka nodokļu pazemināšana nav iespējama, sevišķi situācijā, ja valdība neredz ekonomikas uzlabošanos. «Es patlaban šādu iespēju neredzu,» uzsvēra premjers.

Pēc viņa teiktā, ja situācija turpinās pasliktināties, valdībai nāksies veikt vēl lielāku izdevumu samazinājumu, jo citu resursu tai vienkārši nav. Vienlaikus Godmanis arī norādīja, ka jauna nodokļu paaugstināšana šogad nenotiks, strikti uzsverot, ka «nodokļu paaugstināšanas limits šogad ir izsmelts».

Godmanis atzina, ka brīdī, kad ekonomika pazeminās, nodokļu slogu nevajag celt, tomēr Latvija esot citā situācijā — ja nebūtu veikti palielinājumi, pērnā gada nogalē valdībai būtu nācies veikt izdevumu samazinājumu par 40%, un «tas jau radītu pilnīgi citu rezonansi». Ja valsts nebūtu veikusi šos soļus, jau februārī valsts būtu saskārusies ar reālu maksātnespēju, norādīja premjers.

Pēc labklājības ministres Ivetas Purnes (ZZS) teiktā, valsts nevarēs izpildīt arī sociālo partneru prasību par apmaksāto slimības dienu skaitu, jo tam budžetā nav līdzekļu.

Neskatoties uz darba devēju un ņēmēju pārstāvju uzstādījumiem, Godmanis vairākkārt uzsvēra, ka esošajā situācijā valsts pieturēsies pie noslēgtās programmas ar Starptautisko Valūtas fondu (SVF), tāpēc nevienam nevajadzētu lolot cerības par būtiskiem atbalsta pasākumiem.

Uzņēmēji tiek aicināti arī «nesākt karu ar bankām», jo tas pie nekā laba nenovedīšot.

SVF eksperti arī norādījuši uz Latvijas īpatnējo situāciju, kad izveidoti lieli uzņēmējiem atmaksājamā PVN apjomi. Pieteikties uz PVN atmaksu var triju gadu laikā, un jau tagad uzsākts darbs, lai šo termiņu samazinātu.

Smagās sarunās ar SVF panākta vienošanās, ka tiks atjaunota līdzšinējā finansējuma proporcija ceļu fondam.

Kā ziņots, 7. februārī Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) priekšsēdis Andris Jaunsleinis, Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) prezidents Vitālijs Gavrilovs un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) priekšsēdētājs Pēteris Krīgers parakstīja visu trīs organizāciju kopīgās prasības Ministru kabinetam ātrai, aktīvai un atbildīgai rīcībai ekonomiskās aktivitātes uzlabošanai un darba vietu saglabāšanai.

Tiek prasīts neiejaukties nozaru ģenerālvienošanās un uzņēmumu darba koplīgumos, izstrādāt valsts programmu jaunu darba vietu radīšanai, nodokļu pamatnostādnes 2010.–2013. gadam saskaņot ar sociālajiem partneriem un LPS, nodrošināt finanšu instrumentus 1 miljarda latu apjomā uzņēmējdarbībai gadā, prioritāri īstenojot valsts atbalstu ar valsts īpašumā esošo banku starpniecību u.c.

Šie priekšlikumi nodoti izvērtēšanai ministrijās, un diskusijas NTSP tiks turpinātas.