Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Šodien Rīgā atklās japāņu kokgriezumu izstādi

Šopēcpusdien plkst. 17.00 Ārzemju mākslas muzejā tiks atklāta 19. gadsimta japāņu kokgriezumu izstāde «Leģenda par princi Gendzi».

Izstādes darbu pamattēma ir prinča Gendzi mīlas dēkas, kas atspoguļotas 19. gadsimta autora Rjuteja Tanehiko romānā «Nise Murasaki Inaka Genji» («Viltus Murasaki un Lauku Gendzi»). Romāns sižetiski sasaucas ar oriģinālo Murasaki Šikibu (978–1014) romānu «Genji monogatari» («Leģenda par Gendzi»).

Romāns, kas nelielos sējumos tika izdotas laikā no 1827. līdz 1841. gadam, kļuva par japāņu bestselleru, un tā popularitāti veicināja Kunisadas (Utagava Tojokuni III, Utagavas skolas vadītājs no 1844. gada) pēc Tanehiko skicēm veidotās gleznainās ilustrācijas. Tādējādi Tojokuni III un viņa mācekļi kļuva par Gendzi vizuālā veidola radītājiem.

Pēc Rjuteja Tanehiko nāves Tojokuni III turpināja ilustrāciju izdošanu, attēlojot paša izdomātus jaunus sižetus,— līdz ar to Japānas tradicionālajā Ukiyo-e ksilogrāfijas mākslā (tai raksturīgs sava laika sižetu un ikdienas dzīves atspoguļojums) izveidojās jauns žanrs — Gendzi-e. Leģenda par princi Gendzi atspoguļo Japānas 19. gadsimta pilsētnieku priekšstatus par skaisto dzīvi, tāpēc šā žanra darbus atšķir īpaša krāsainība un greznība. Romāna popularitātei laika gaitā arvien pieaugot, vairākas tā epizodes kļuva par pastāvīgu mākslinieku iedvesmas avotu, iemiesojoties visdažādākajos materiālos — no milzīgiem divpadsmitdaļīgiem aizslietņiem līdz pilsētnieku vidē populāriem sīkplastikas paraugiem — netsuke.