Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Borovkovs: uz valsts robežas stāv lielas korupcijas pieminekļi

Robežkontroles punkti, kuri uz Latvijas robežas tika izbūvēti neilgi pirms iestāšanās Eiropas Savienībā (ES), ir lielas korupcijas pieminekļi, uzskata Latvijas Juristu biedrības, kā arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) konsultatīvās padomes loceklis Aivars Borovkovs.

«Tas, ka Latvija iestāsies ES, bija skaidrs jebkuram Gaujas nacionālā parka ezim. Tajā pašā laikā tika ārkārtīgi forsēta dažādu robežpunktu būve tieši tajā zonā, kur bija skaidri zināms, ka robežas nebūs,» aģentūrai LETA norādīja Borovkovs.

Viņa skatījumā, patlaban «pa visu valsts perimetru, sākot no Ainažiem, beidzot ar Rucavu, stāv korupcijas pieminekļi, par kuru uzbūvēšanu vispār nevienam jautājumu nav».

Pēc Borovkova domām, piemērus lielai korupcijai var pamanīt daudz kur, bet šie robežpunkti ir tikai «viens tāds piemērs, kas vāļājas zem kājām». Tomēr, lai izvirzītu kaut kādus konkrētus apgalvojumus par labuma guvējiem šajās, iespējams, koruptīvajās darbībās, vajadzētu pamatīgu izmeklēšanu, kura būtu jāveic KNAB, bet, pēc Borovkova domām, šim birojam nav tādas kapacitātes.

Tajā pašā laikā Borovkovs nesaprot, kāpēc KNAB nav spējīgs cīnīties pret lielākiem koruptīviem noziegumiem, ja jau birojs tika izveidots tieši šādiem mērķiem. «Es esmu ārkārtīgi daudzus jautājumus uzdevis par lietām, kas man liekas klaji neloģiskas un klaji neizprotamas. Un ko tas līdz, ka tu uzdod jautājumus, ja uz šiem jautājumiem nekad nav nekādas atbildes,» aģentūrai LETA atklāja KNAB konsultatīvās padomes loceklis.

Viņa skatījumā, valsts līdzekļi reizēm tikuši «vienkārši ārprātīgi» izsaimniekoti.

«Ja mēs runājam par valsts līdzekļu taupīšanu, tad droši vien vajadzētu skatīties, [..] kāds pienesums ir Ekonomikas policijai, kāds pienesums ir Finanšu policijai, un varbūt viņām ir jāstrādā zem viena jumta, varbūt nav vērts tērēt naudu un viņas turēt atsevišķi? Vēl ir Muitas kriminālpārvalde. Varbūt arī šie spēki ir apvienojami? Varbūt visi šie te ONAP [Organizētās noziedzības apkarošanas pārvalde] un Drošības policija ir apvienojami,» pieļauj Borovkovs.

Viņaprāt, apvienošanās būtu loģiska rīcība, jo «šobrīd valstī ir ārkārtīgi daudz operatīvās darbības subjektu, bet, manuprāt, pietiekamas kontroles un koordinācijas starp viņu darbību nav».

KNAB konsultatīvās padomes loceklis domā, ka visas šīs lietas jāvērtē daudz dziļāk, varbūt pat jāveic valsts pārvaldes audits. «Kādas ir šīs [..] funkcijas, kas ko dara un uz kādu mērķi virzās? [..] Mērķis droši vien ir, bet es viņu neredzu, man par viņu nav ziņu,» aģentūrai LETA sacīja Borovkovs.

LETA jau ziņoja, ka intervijā «LETA video» Borovkovs pauda uzskatu, ka pašlaik nepieciešama politiskā griba, lai likvidētu KNAB.

Viņaprāt, krīzes apstākļos, kad jārēķina jebkura nauda, kas tiek tērēta, šādu iestādi uzturēt ir lieka greznība. To, ka KNAB nav spējīgs vērsties pret lielām korupcijas shēmām, apliecina tas, ka šo lielo korupcijas lietu vienkārši nav. Būtībā ir izdarīta virkne smagu koruptīvu noziegumu, par kuriem neviens valstī nerunā, norādīja Borovkovs.