Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Krievijas medijs Latvijā meklē «fašistus»

Krievijas bruņoto spēku telekanāls «Zvezda» pēc tā filmēšanas grupas dažu dienu ciemošanās Latvijā demonstrējis sižetu, tādējādi Krievijas masu informācijas līdzekļi «iesildās» pirms 16. marta Leģionāru piemiņas dienas, piektdien ziņo laikraksts «Latvijas Avīze».

«Vēstures stundas latviešu gaumē. Fašistu meklējumos» — tāds nosaukums bijis telekanālā rādītā septiņas minūtes garajā sižetā. Latvijā filmētāju uzmanības lokā vispirms tradicionāli nonākuši muzeji. Ar sašutumu tiek stāstīts, ka «esesiešiem» ekspozīcijas veltītas veselos divos muzejos — gan Okupācijas, gan Kara. Ekrānā parādās arī kadri no dažādos gados uzņemtām nekārtību ainām, kas attiecas uz 16. martu, taču samontētas tā, lai parādītu visu kā vienas dienas notikumu.

Sižetā kāds atvaļināts padomju armijas pulkvedis žurnālistiem sūdzas, ka agrāk dienējis Vācijā, «kas bija mūsu ienaidnieks», bet tur viņu neviens par okupantu neesot saucis un vāciešu attieksme bijusi «visnotaļ normāla», taču Latvijā «mēs esam okupanti».

«Esesiešu aizstāvju» un pašu bijušo «esesiešu» lomas sižetā ierādītas «Zvezda» intervētajiem Saeimas deputātiem Pēterim Tabūnam (TB/LNNK) un Visvaldim Lācim (ZZS). Latvijas Nacionālo karavīru biedrības pārstāvji, zinot, ka jebkurā gadījumā saruna tiks attiecīgi izrediģēta, no tikšanās ar Krievijas telekanālu principiāli atteicās.

Kara muzeja Otrā pasaules kara nodaļas vadītājs Valdis Kuzmins, kas «Zvezda» filmēšanas grupai izrādījis muzeja ekspozīciju un sniedzis nelielu interviju, sacīja, ka sižeta veidotāji acīmredzami bijuši «vienkārši puiši», kas ieradušies Rīgā bez priekšzināšanām par leģiona un Latvijas vēsturi, toties ar skaidru uzdevumu atrast Latvijā «fašisma» pazīmes.

Telekanāla mājaslapā internetā pie šā sižeta ir lasāma tikai viena atsauksme. Tās autore ir agrākā Latvijas TV krievu valodas ziņu dienesta darbiniece Natālija Ābola, neatkarīgās producentu grupas «Alter A» direktore, kas viesiem no Krievijas palīdzēja orientēties vietējā situācijā. Ābola savā atsauksmē norāda, ka «sižets izdevies veiksmīgs».

Nākamais «fašistu meklēšanas» cikla raidījums būs veltīts Igaunijai.

Jāatzīmē, ka 2005. gadā dibinātā «Zvezda» ir skatāma visā Krievijas teritorijā un tās potenciālā auditorija oficiāli tiek lēsta vairāk nekā 68 miljonu skatītāju apjomā.