Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Stabiņam atstāj spēkā bargo cietumsodu

Augstākās tiesas (AT) Krimināllietu palāta piektdien atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu daļā, kurā kukuļu izspiešanā apsūdzētajam kādreizējam Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības augstskolas (RPIVA) rektoram, bijušajam Rīgas Komercģimnāzijas direktoram Jurim Stabiņam tika piemērots astoņu gadu cietumsods ar mantas konfiskāciju.

AT gan attaisnoja Stabiņu dažās epizodēs, taču galīgais pirmās instances tiesas piespriestais soda apmērs palika nemainīgs.

Izskatot lietu pirmajā tiesu instancē, 2008. gada 3. aprīlī Rīgas apgabaltiesa Stabiņu atzina par vainīgu kukuļu izspiešanā un piemēroja viņam astoņu gadu cietumsodu ar mantas konfiskāciju. Toreiz tiesa no Stabiņa nolēma piedzīt 13 686 latus par labu valstij un 945 latus par labu Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB), lai segtu operatīvā eksperimenta veikšanai izlietotos līdzekļus.

No Stabiņa tika nolemts piedzīt arī 500 latus par labu kādai personai, kura viņam bija devusi pieprasīto naudu, kas it kā bijusi paredzēta skolas remontam, taču vēlāk izrādījies, ka tas ir kukulis, kas paredzēts vien paša skolas direktora vajadzībām.

Apelācijas sūdzību par šo Rīgas apgabaltiesas spriedumu vēlāk iesniedza Stabiņa advokāti Aivo Leimanis un Māra Veidiņa, savukārt apelācijas protestu — Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētās prokuratūras prokurore Elga Jonikāne.

Apelācijas sūdzībā tika lūgts pilnībā attaisnot apsūdzēto Stabiņu noziedzīga nodarījuma sastāva trūkuma dēļ. Proti, advokāti minēja, ka apsūdzētais neesot veicis aktīvas darbības, lai izspiestu kukuli.

Savukārt apelācijas protestā tika izteikti divi lūgumi. Prokuratūra vēlējās, lai Stabiņam piemērotu papildsodu — aizliegumu ieņemt vadošus amatus Latvijas izglītības sistēmā. Tāpat valsts apsūdzība uzskatīja, ka ir atceļams spriedums daļā par otra šajā lietā apsūdzētā Igora Zabirko attaisnošanu, kā arī par viņa nosacītu notiesāšanu.

LETA jau ziņoja, ka vienlaikus ar Stabiņu apgabaltiesa ar divu gadu nosacītu brīvības atņemšanu un divu gadu pārbaudes laiku notiesāja arī Zabirko, kas tika atzīts par vainīgu viltus liecības organizēšanā kopā ar Stabiņu un citām personām, kuras izmeklēšanas laikā nebija izdevies identificēt.

Tāpat Zabirko prokuratūra inkriminējusi kukuļa ņemšanu, bankas maksāšanas līdzekļu viltošanu un izmantošanu, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas un dienesta stāvokļa ļaunprātīgas izmantošanas atbalstīšanu, kā arī dokumentu viltošanas un izmantošanas organizēšanu.

Pirmās instances tiesa pērn Zabirko atzina par vainīgu tikai divās no viņam inkriminētajām noziedzīgajām darbībām, kas saistītas ar viltus liecinieku organizēšanu. Pēc pārējiem Krimināllikuma (KL) pantiem apgabaltiesa Zabirko attaisnoja.

Stabiņam prokurore pirmās instances tiesā prasīja piespriest deviņu gadu cietumsodu ar aizliegumu trīs gadus ieņemt amatus Latvijas izglītības iestādēs. Tāpat prokurore pieprasīja no Stabiņa piedzīt vairāk nekā 13 000 latu par labu valstij, kā arī piedzīt par labu KNAB 1000 latu, kas tika izlietoti operatīvā eksperimenta veikšanai.

Savukārt Zabirko prokurore toreiz bija lūgusi sodīt ar brīvības atņemšanu uz astoņiem gadiem un mantas konfiskāciju, tāpēc prokurore vēlāk uzskatīja, ka tiesas piespriestajam sodam vajadzētu būt bargākam.

Neviens no apsūdzētajiem patlaban neatrodas apcietinājumā.

Kā ziņots, Stabiņš apsūdzēts pēc vairākiem KL pantiem, par kuriem piemērojama reāla brīvības atņemšana.

Stabiņam uzrādīta apsūdzība par kukuļa izspiešanu 13 551 lata apjomā. Izmeklēšanā noskaidrots, ka viņš kukuli pieprasījis astoņas reizes. Lietā piecas epizodes ir par mēģinājumu izprasīt kukuli 12 995 latu apjomā. Prokurors divas epizodes lietā izdalījis arī par sagatavošanos izspiest kukuli 2000 latu apjomā. Šīs epizodes bija saistītas ar viltotu dokumentu sagatavošanu, par ko varētu saņemt kukuli.

Prokuratūra bijušajam rektoram un Rīgas Komercģimnāzijas direktoram uzrādījusi apsūdzību arī par viltus liecinieku organizēšanu, kas izdarīta personu grupā. Viņš uz prokuratūru iepriekš esot atvedis viltus liecinieku, taču noziedzīgais nodarījums nācis gaismā. Arī pēc šiem KL pantiem apgabaltiesa Stabiņu atzina par vainīgu.

Kā ziņots, par cietušajiem krimināllietā prokuratūra atzina trīs personas, no kurām Stabiņš pieprasījis kukuli jeb, pēc apsūdzētā teiktā, «ziedojumus skolas remontam». Cietušie liecībās norādījuši, ka brīvprātīgi naudu Stabiņam nebūtu nodevuši.

Abi apsūdzētie — Stabiņš un Zabirko — savu vainu viņiem inkriminētajos noziedzīgajos nodarījumos neatzina un, pēc prokurores teiktā, nenožēloja.

Izmeklēšanas gaitā atklājies, ka Stabiņš vairākiem vecākiem lūdzis naudu skolas trepju remontdarbiem. No atsevišķiem vecākiem tika prasītas dažādas summas, taču kopumā, pamatojot naudas izlietojumu tieši ar trepju remontu, Stabiņa pieprasītā summa veido gandrīz 8000 latu.

Izmeklēšanas gaitā arī noskaidrots — kāda cita firma trepju remontu skolā jau bija veikusi par nepilniem 300 latiem.

Tāpat izmeklētāji lietā atklājuši kādu sakritību — no vecāku sniegtajām liecībām izriet fakts, ka tiem, kuru bērni stājās 10. klasē, Stabiņš «lūdza ziedot» 1000 latu gadā, bet par trīs gadiem — 3000 latu. Savukārt vecākiem, kuri vēlējās, lai skola bērnu uzņem 11. klasē, Stabiņa norādītā summa bija vairs tikai 2000 latu, bet tiem, kuru bērni stājās 12. klasē, — mazāk nekā 1000 latu.

Prokurore pirmās instances tiesas debatēs nolasīja arī vecāku sniegtās liecības — lielākajā daļā gadījumu vecāki Stabiņa «lūgumu ziedot» skaidri saprata kā kukuļa prasīšanu, lai viņu bērns tiktu uzņemts skolā, turklāt lielākā daļa arī piekritusi un centusies pieprasīto summu ieskaitīt Stabiņa norādītajos kontos.

Tomēr kāda persona, kurai Stabiņš, līdzīgi kā citiem bērnu vecākiem, bija «lūdzis ziedot», saprata, ka skolas direktors rīkojas pretlikumīgi, tāpēc vērsās KNAB, kas pēc tam organizēja gan Stabiņa telefonsarunu noklausīšanos, gan kratīšanu viņa darba kabinetā un dzīvesvietā, kā arī uzņēmumā, kas noformēja līgumus.

Stabiņu KNAB aizturēja 2004. gada septembrī aizdomās par 3000 latu kukuļa ņemšanu.