Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Godmaņa melnā piektdiena vārtos

Ikviens — māņticīgs vai nemāņticīgs — cilvēks zina, kas ir piektdiena, 13. datums, parasti to saista ar kaut ko sliktu — ar neveiksmēm, likstām... ja nu vēl melns kaķis pamanās pārskriet pār ceļu — tfu, tfu tfu…

Arī vārtsargiem gadās melnās piektdienas, sargājot vārtus, pat ļoti atbildīgās spēlēs. Dažkārt šī melnā svītra vārtsargam vārtos ieilgst.

Šķiet, ka mūsu premjeram («vārtsargam») Ivaram Godmanim šī piektdiena, 13. februāris, bija varen melna, sargājot «vārtus» jeb valdību un tās stabilitāti. Varētu gan teikt, ka melnā piektdiena premjeram sākusies jau pirms laba laika, ieilgusi un nu, 13. februārī, piektdienā, bija kulminācija, bet izskaņa — bumba vārtos — varētu sekot pirmdien, kad viņam paredzēta tikšanās ar Valsts prezidentu Valdi Zatleru. Tikpat labi iespējams, ka melnā piektdiena ar pirmdienu nebeigsies — kādam labpatiksies to vilkt garumā.

Godmaņa melnā piektdiena sākās jau pirms laba laiciņa — ar visām negācijām par valdības darbu, valdības lēmumiem, stabilitāti. Vienubrīd šķita, ka melnās piektdienas beigas varētu būt 4. februāris — Saeimas ārkārtas sēde par neuzticības izteikšanu Godmanim. Taču opozīcijas vēlme atbrīvoties no premjera, kurš, viņuprāt, nav spējīgs vadīt valdību, izgāzās — koalīcijas partijas, lai gan iepriekš pauda neapmierinātību ar valdību, kurā pašas atrodas, futbola terminoloģijā runājot, nostājās mūrītī priekšā Godmaņa sargātajiem vārtiem, un opozīcijai neizdevās raidīt bumbu premjera vārtos.

Taču tas nenozīmēja, ka nu Godmaņa vārti ir drošībā — opozīcija turpināja raidīt bumbu Ministru prezidenta sargāto vārtu virzienā pārmetumu veidā.

Par nopietnu apdraudējumu premjera vārtiem parūpējās viņa paša komandas puiši piektdienā, 13. februārī, — laikam sajauca virzienu, kurā jāuzbrūk. Proti, premjers rūpīgi bija gatavojis valdības reorganizācijas plānu, paredzot ministriju skaitu samazināt līdz 12, katrai koalīcijas partijai plānojot atņemt vienu ministriju, dažas apvienojot. Ar šo plānu premjers paspēja iepazīstināt arī Valsts prezidentu. Taču te nu sākās Godmaņa komandas biedru neapmierinātība ar «vārtsarga» darbību un visas kā viena nolēma, ka «komandas» reorganizācijai vēl nav pienācis laiks — ir svarīgākas lietas, kas jādara laukumā.

Šis solis saniknoja komandas «galveno» — Valsts prezidentu, kas piektdienas vakarā nāca klajā ar paziņojumu, ka Godmanim vairs neuzticas. «Šonedēļ Ministru prezidents trīs dienu laikā diametrāli pretēji ir mainījis savu viedokli par paša izstrādāto valdības un valsts pārvaldes restrukturizācijas plānu. Tādējādi man ir jāatzīst, ka Godmaņa kungs ir zaudējis manu uzticību,» skaidroja Zatlers.

Par spīti paziņojumam, nesekoja tāda Godmaņa reakcija, kādu to noteikti gaidīja daudzi valsts iedzīvotāji, kuri seko līdzi spēlei laukumā, — Godmanis nepaziņoja, ka pamet vārtus, un vismaz šajā nedēļas nogalē viņš valdības vārtus sargās modri. Protams, Godmani šis paziņojums ļoti aizskāra — jebkurš vārtsargs apvainotos, ja augstākstāvoša persona paziņotu, ka vairs viņam neuzticas. Šāds paziņojums nozīmē to, ka tikpat labi vārtos varētu ielikt ķeblīti, kas vismaz vienu sitienu atvairītu. Bet Godmanis acīmredzot pagaidām vēl ķeblīti savā vietā vārtos nevēlas nolikt...

Tajā pašā laikā Ministru prezidents atzīst: ja Zatlers uzstās, ka viņam jāatstāj amats, — nu, ko lai dara — premjers atkāpsies.  Bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga Zatlera paziņojumu gan uztver ļoti konkrēti — tas ir prezidenta aicinājums Godmanim atkāpties.

Vai Godmaņa melnā piektdiena vārtos turpināsies, iespējams, izšķirs pirmdiena. Vai nu valdības galvenais vārtsargs ieradīsies pie prezidenta ar atlūgumu, vai par atkāpšanos būs vienošanās tikšanās laikā. Bet var būt, ka premjers neņems vērā pārmetumus un turpinās vārtus sargāt arī turpmāk, iespējams, ar vēl lielāku rūpību.