Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

ASV neesot lūgušas Latviju uzņemt konkrētu skaitu Gvantanamo gūstekņu

Amerikas Savienotās Valstis (ASV) neesot lūgušas Latviju uzņemt konkrētu skaitu bijušo Gvantanamo cietuma ieslodzīto.

ASV vēstniecības Rīgā pārstāve Kristīne Kreile aģentūrai BNS norādīja, ka vēstniecības rīcībā nav informācijas, ka ASV būtu lūgušas Latviju uzņemt Gvantanamo cietuma ieslodzītos.

Šādu ASV lūgumu - uzņemt divus ieslodzītos - saņēmusi Lietuva. Saskaņā ar neoficiālu informāciju Savienotās Valstis lūgušas uzņemt divus Uzbekistānas pilsoņus. Abi gūstekņi neapdraudot Lietuvas nacionālo drošību, un viņiem Lietuvā varētu piešķirt politisko bēgļu statusu.

Jau vēstīts, ka ASV jaunais prezidents Baraks Obama nolēmis slēgt Gvantanamo cietumu.

Ziņots arī, ka Ārlietu ministrijas starptautisko tiesību eksperti izvērtē likumu normas, vai Latvijā ir iespējams uzņemt bijušos Gvantanamo cietuma gūstekņus.

«Tas, kas saistās ar iespējamo ieslodzīto uzņemšanu, man jāteic, ka nekas tur nav aizgājis praktiskā plāksnē. Neviens pie mums nav vērsies ar šādu lūgumu.. Ja mēs runājam par kādu ieslodzīto pieņemšanu Eiropā vai Latvijā, tad pašlaik mēs teorētiski raugāmies uz mūsu likumu iespējām, jo doma ir, ka Eiropas Savienības dalībvalstīm ir jābūt vienotai pozīcijai, ja amerikāņi ar šādu aicinājumu vērsīsies,» klāstīja ārlietu ministrs Māris Riekstiņš.

Lēmums par gūstekņu uzņemšanu būs jāpieņem katrai dalībvalstij atsevišķi, tāpēc starptautisko tiesību eksperti izvērtē Latvijas likumus šajā jomā.

Cietums Gvantanamo bāzē kļuvis bēdīgi slavens ar sliktu izturēšanos pret ieslodzītajiem un viņu gadiem ilgu turēšanu ieslodzījumā bez apsūdzību izvirzīšanas. Gvantanamo vēl ir 248 ieslodzītie, un daudzus no viņiem dažādu iemeslu dēļ nevar nosūtīt uz viņu dzimtajām valstīm.

ASV izveidoja cietumu Gvantanamo bāzē 2002.gada janvārī un tur ieslodzīja terorismā aizdomās turētus ārzemniekus, kas sagūstīti ASV īstenotajā pretterorisma kampaņā Afganistānā un citās valstīs. Iepriekšējā prezidenta Džordža Buša administrācija viņus uzskatīja par ienaidnieka karotājiem, kuriem nav tiesību uz juridisku aizsardzību, kas tiek piešķirta militārpersonām un civiliedzīvotājiem. Viņu nopratināšanā tika izmantotas skarbas metodes, kas robežojās ar spīdzināšanu.