Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Aicina Daugavu Rīgā padarīt pieejamāku iedzīvotājiem

Vairākas sabiedriskās organizācijas ir vērsušās pie Ministru prezidenta Ivara Godmaņa (LPP/LC), satiksmes ministra Aināra Šlesera (LPP/LC), Rīgas domes priekšsēdētāja Jāņa Birka (TB/LNNK), Rīgas domes Pilsētas attīstības komitejas priekšsēdētājas Sarmītes Pīkas (TP) un cietiem politiķiem, paužot iebildumus pret apspriešanai nodoto Rīgas attīstības plānu.

Vēstules autori apgalvo, ka patlaban apspriešanai nodotais pilsētas attīstības plāns paredz dramatiski ierobežot dzīves kvalitāti apmēram 50 000 Daugavas lejteces iedzīvotāju.

«Rīgas brīvostas agresīvā izplešanās līdz pat Daugavas ietekai Rīgas jūras līcī pilnīgi atņēmusi piekļuvi upei Vecmīlgrāvja, Mangaļsalas, Bolderājas un citu krasta apkaimju iedzīvotājiem. No Andrejsalas līdz pat jūras līcim 12 kilometru garumā nav ieplānota neviena publiski pieejama Daugavas krastmala un laivu piestātne,» uzsvērts vēstulē.

Vēstules autori apgalvo, ka neiebilst pret brīvostas attīstību, jo saprot Rīgas ostas nozīmi Latvijas tautsaimniecībā, tomēr viņiem nav pieņemami «viduslaiku nocietinājumu plānošanas principi un plānotāju noziedzīgā augstprātība ostas attīstības mērķu sasniegšanā».

«Daugava nav tikai resurss saimnieciskajai darbībai, tā ir būtiska Latvijas iedzīvotāju dzīves telpas sastāvdaļa, kurai ir nepārvērtējama vēsturiska, ekoloģiska, psiholoģiska un dzīvesziņas nozīme. Tā ir visu Latvijas valsts iedzīvotāju īpašums. Saskaņā ar Civillikumu, Daugava pieder publiskajām upēm, un, mūsuprāt, tas nozīmē, ka pieeja tai ir ierobežojama tikai izņēmuma kārtā, to īpaši pamatojot un skaidrojot. Tā ir arī darba un atpūtas vieta. Tās krastu apdzīvotāju dzīve daudzu simtu gadu garumā nemitīgi bijusi saistīta ar upes klātbūtni, arvien te dzīvojuši zvejnieki, te dzimuši un tālās jūrās devušies slaveni latviešu jūrnieki, te upi iepazinuši un iemīlējuši mūsu bērni. Pilnīgi atņemt pieeju upes krastam būtu nepiedodami rupjš iedzīvotāju cilvēktiesību pārkāpums,» teikts vēstulē.

«Lai garantētu Daugavas piekrastes iedzīvotāju cilvēktiesības», vēstules autori rosina, plānojot Rīgas pilsētas attīstību un Rīgas brīvostas attīstību, ieplānot publiski pieejamas Daugavas krastmalas posmus ar mazmēra peldlīdzekļu piestātnēm ne mazāk kā vienu katrā krasta joslas kilometrā, nodrošināt iedzīvotāju piekļuvi publiski pieejamajām krastmalām pa Rīgas pilsētas aizsargātiem pievedceļiem Rīgas brīvostas teritorijā, kā arī rosina Rīgas brīvostas likumā un citos normatīvajos dokumentos iekļaut izmaiņas, kas nodrošina šo cilvēktiesību beztermiņa saglabāšanu.