Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Strazdiņš raizējas par atkarību pieaugumu ekonomiskās krīzes apstākļos

Saeimas deputātu un narkologu Jāni Strazdiņu (Zaļo un zemnieku savienība) satrauc alkohola lietošanas un smēķēšanas izplatība sabiedrībā, un viņš bažījas par šo atkarību krasu pieaugumu Latvijā īpaši grūtajos ekonomiskajos apstākļos.

To Strazdiņš aģentūrai BNS pavēstīja, komentējot jaunākos Veselības ministrijas izplatītos datus, kas liecina par izlietoto alkohola un tabakas izstrādājumu daudzumu valstī. Pēc veselības ministra Ivara Eglīša (Tautas partija) rīcībā esošās informācijas, Latvijas iedzīvotāji gadā nosmēķē 400 miljonus latu, savukārt nodzer gandrīz 200 miljonus.

Saistībā ar kaitīgo vielu atkarību izplatību valstī deputāts pēdējo nedēļu laikā piedalījies arī vairākās diskusijās, tostarp «interesanta tikšanās» bijusi arī Rīgas domē (RD), kur par alkohola, tabakas izstrādājumu, kā arī narkotiku izplatību Latvijā sprieduši mediķi, Sabiedrības veselības aģentūras direktors Uldis Līkops, Rīgas Kriminālpolicijas priekšnieks Ints Ķuzis un kriminologs Andrejs Vilks.

Analizējot situāciju, speciālisti pauduši nopietnu satraukumu par pašvaldības ieceri Rīgas Atkarības profilakses centra funkcijas nodot RD Labklājības departamentam.

«Ir šaubas, vai tas [reorganizācija] nepasliktinās centra darbu,» sacīja tautas kalps, norādot, ka atkarību novēršanu un izplatības apkarošanu jau tā apgrūtina kritiskie ekonomiskie apstākļi, kuru dēļ jaunu programmu īstenošanai pietiekamu līdzekļu nav.

Viņš pauda bažas, ka dzīves līmeņa krišanās un ekonomiskās problēmas tikai pastiprinās iedzīvotāju uzņēmību pret atkarībām.

«Ekonomiskās krīzes izraisa arī sociālās krīzes... uzņēmumi bankrotē, būvniecība apstājusies, cilvēki zaudē darbu, un viņiem nav pastāvīgo ienākumu avotu - tie stabili ir riska faktori. Cilvēki ir nobijušies, sabiedrībā pieaug trauksme un depresijas, līdz ar to arī alkohola un smēķēšanas izplatība,» pārdomās dalījās tautas priekšstāvis, paskaidrojot, ka «cigaretēm ir divējāda iedarbība - mazās devās tām ir uzbudinošs efekts, bet lielās - nomierinošs».

Strazdiņš secināja, ka visi šie apstākļi līdz ar to veicinājuši arī patēriņa pieaugumu, neskatoties uz cenu pieaugumu pēdējā gada laikā.

Deputāts turklāt norādīja uz vēl kādu riska faktoru šajos apstākļos - daļa iedzīvotāju var pievērsties azartspēlēm, mēģinot atspēlēt savus zaudējumus.

«Situācija ir bīstama, un veselības ministra bažas, ka tauta sāk nodzerties, ir pamatotas,» secināja deputāts, norādot, ka īpaši aktuāli tas varētu būt laukos, kur ekonomiskā krīze uzņēmējdarbību un saimniecību uzturēšanu ietekmējusi vēl krasāk.

«Tas viss draud gan jaunatnei, gan vidējai paaudzei. Ziemeļvalstīs alkohola problēmas vienmēr bijušas lielākas nekā dienvidos,» piebilda Strazdiņš. Savukārt runājot par iespējām rīkoties, lai šo netikumu izplatību valstī novērstu, deputāts gan bija strikts politiskajos uzstādījumos, tomēr atzina, ka radikāla rīcība pieļauj arī citu apdraudējumu rašanos.

«Uz patēriņu iedarbojas cena un pārdošanas laiks - politikai līdz ar to jābūt stingrai, gan ierobežojot, gan arī paceļot cenas. Bet tad var parādīties cits risks - var pieaugt kontrabandas preču apgrozījums... Līdz ar Šengenas režīmu jau pieredzam lielu narkotiku pieplūdumu,» secināja deputāts, uzsverot, ka narkotikas īpaši skar jaunatni, «kas nereti ir pārgalvīga, turklāt viegli pakļaujas kompānijas ietekmei».

Jau vēstīts, ka veselības ministrs Ivars Eglītis (Tautas partija) pirmdien intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam «100.pants» norādīja, ka Latvijas iedzīvotāji gadā nosmēķējot 400 miljonus latu, savukārt nodzer gandrīz 200 miljonus.

«Vai tie nav šokējoši fakti?» retoriski vaicāja ministrs. Viņš norādīja, ka Latvijā gadā tiek nosmēķēts gada veselības budžets, piebilstot, ka «tas nozīmē, ka ir nepareizas prioritātes pamatā».

Ministrs secinājis, ka pašlaik sabiedrībai būtu «jāpārvērtē vērtības». «Cilvēki milzīgas naudas summas tērē sevis bendēšanai.. Cilvēki ir gatavi pirkt jebko, kam ir atlaides,» atzina Eglītis, runājot par aizvien pieaugošajām veselības pakalpojumu izmaksām.