Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lauksaimniecības preces centīsies pārdot, apejot lielveikalus

Latvijas zemnieki, pārtikas ražotāji un potenciālie pircēji tiek aicināti iesaistīties «Zaļo pārtikas groziņu» sistēmās, aģentūru LETA informēja biedrības «Latvijas Jauno zemnieku klubs» valdes priekšsēdētājs Māris Šņickovskis.

Starptautiskais ražotāju un patērētāju vietējo partnerapvienību tīkls «Urgenci», «Fondation de France» atbalstītajā projektā sadarbībā ar «Latvijas Jauno zemnieku klubu», bioloģisko kooperatīvu «Zaļais grozs», Cēsu Zemnieku apvienību, biedrību «Partnerība Daugavkrasts», Velgu Rušiņu, Danu Lahtinovu, Zaigu Kazaku un Mariju Haitinu organizē Latvijas zemniekiem pieredzes apmaiņas seminārus Priekuļos, Majoros un Ķekavā par zemnieku tiešās piegādes sistēmu «Zaļie pārtikas groziņi» izveidi Latvijā.

Visi interesenti - zemnieki un patērētāji aicināti tikties 15.februārī Jūrmalā, Majoros, Majoru kultūras namā, 16.februārī - Priekuļos, 18.februārī - Ķekavā.

Liela daļa no lielveikalos pārdotajām pārtikas precēm šķērso simtiem kilometru, pirms nonāk līdz patērētājiem. Tas nav nepieciešams, ja tos pašus produktus, svaigus un kvalitatīvus, ražo vietējie zemnieki tuvu patērētāja dzīvesvietai.

Daudzu starpnieku iesaistīšana pārtikas realizēšanas ķēdē noved pie tā, ka no zemniekiem produkcija tiek iepirkta par nesamērīgi zemām cenām, savukārt patērētāji pārmaksā daudzu starpnieku uzcenojumus. Turklāt šajos apstākļos vairs nav iespējams noskaidrot produktu izcelsmi un gūt garantiju, ka tie ražoti tīrā vidē, bez ķimikālijām un tie nav ģenētiski modificēti organismi.

Lauksaimniecības attīstību ierobežojošo faktoru vidū zemnieki min ne tikai zemās produkcijas iepirkšanas cenas, bet arī nepietiekamas realizācijas iespējas, nepietiekamus finanšu līdzekļus un lielu attālumu līdz teritoriāli nozīmīgiem tirdzniecības centriem.

Lai rastu risinājumu šīm problēmām, tiek piedāvāti «Zaļie pārtikas groziņi» jeb ražotāju un patērētāju vietējās solidārās partnerapvienības.

Visās trijās tikšanās vietās būs iespēja uzzināt, kā atbalstīt vietējās zemnieku saimniecības un padarīt viņu produkciju pieejamu par ražotājiem un patērētājiem abpusēji izdevīgu cenu. Patērētājiem tā ir lieliska iespēja, kā sevi nodrošināt ar veselīgu pārtiku.