Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pie disciplināratbildības pērn saukti desmit prokurori

2008.gadā pie disciplinārās atbildības saukti desmit prokurori, četriem sodu piemērojis ģenerālprokurors, bet sešiem - virsprokurors.

No disciplināri sodītajiem prokuroriem pieciem izteikta piezīme, četriem rājiens, bet vienam samazināta amatalga, šonedēļ darba pārskata sanāksmē informēja ģenerālprokurors Jānis Maizītis.

45,22% no strādājošiem prokuroriem ir ar darba stāžu prokuratūrā no desmit līdz 15 gadiem. 2008.gadā amata tiesiskās attiecības izbeigtas ar 16 prokuroriem, 15 no viņiem atbrīvoti no amata pēc paša vēlēšanās, bet viens atlaists no amata sakarā ar valsts noteiktā pensijas vecuma sasniegšanu. Prokurora amata kandidāta statusā pērn ieceltas septiņas personas. Pēc stažēšanās programmas izpildes, prokurora kvalifikācijas eksāmena nokārtošanas un izvērtēšanas atestācijas komisijā visi iecelti prokurora amatā.

Prokuratūras iestādēs patlaban ir vakantas divas prokuroru štata vietas, visas vakances, kuras vēl pastāvēja 2008.gada beigās, un tās bija 18 vakantas štata vietas, ir izslēgtas no prokuratūras štatiem sakarā ar neesošu finansējumu.

Pērn veiktie grozījumi Prokuratūras likumā nosaka, ka līdz 2009.gada 1.oktobrim jāveic rajona jeb pilsētu līmeņa prokuratūru reorganizācija atbilstoši izveidotajām rajonu (pilsētu) tiesām. Tas nozīmē, ka reorganizācija skars Jelgavas, Rēzeknes, Daugavpils, Liepājas un Ventspils prokuratūras. Valdība ir atbalstījusi arī papildus grozījumus Prokuratūras likumā, kur noteikts, ka sakarā ar prokuratūras iestādes vai prokurora amata likvidāciju vai prokuroru skaita samazināšanu un, ja šajos gadījumos nav iespējams prokuroru iecelt citā amatā vai prokurors šādai iecelšanai nepiekrīt, prokuroru atbrīvo no amata.

Prokuroru vidējās slodzes analīze parāda, ka prokurori strādā ļoti nevienlīdzīgas slodzes apstākļos, kas ir objektīvs pamats tam, lai pārskatītu prokuratūras struktūru kopumā un garantētu sabalansētu prokuratūras funkciju izpildi, rēķinoties ar esošo finansējumu. Prokuratūras struktūras reorganizācija tiks saistīta arī ar to, ja Saeima pieņems grozījumus Kriminālprocesa likumā, nosakot lielāku nodarījumu skaitu, kuri ir piekritīgi rajona (pilsētas) tiesai kā pirmās instances tiesai.

Maizītis atzīmēja, ka budžeta finansējums arī ir kritērijs tam, lai noziedzīgu nodarījumu iztiesāšana notiktu pēc iespējas tuvāk noziedzīga nodarījuma izdarīšanas vietai. Tā, piemēram, Daugavpilī strādā septiņi apgabala prokurori, kuri veic apgabaltiesai piekritīgu krimināllietu kriminālvajāšanu un valsts apsūdzēšanu, bet apgabaltiesas tiesnešu Daugavpilī nav, lietu iztiesāšana notiek Rēzeknē. Pastāvīga prokuroru komandēšana uz Rēzekni prasa lielus budžeta resursus, kurus ilgtermiņā prokuratūra ar esošajiem budžeta līdzekļiem nevarēs atļauties. Jebkuras pārmaiņas prokuratūras struktūrā tiks veiktas, auditējot prokuroru noslogotību un meklējot budžeta situācijai atbilstošākos risinājumus.

Kopumā prokuratūras darbu 2008.gadā Maizītis vērtē kā stabilu. 2009.gadā darbs tiks veikts pēc jau esošajām prioritātēm, pastāvīgi sekojot līdzi iespējamām izmaiņām noziedzībā un atkarībā no tām koriģējot aktuālus darba virzienus, ko būs iespējams veikt pēc pirmā pusgada darba rezultātiem. Noteikti pastāvīga papildus prokuroru uzraudzība pastiprināti tiks nodrošināta tiem noziedzīgiem nodarījumiem, kuri saistīti ar iespējamo mantiskās vardarbības pieaugumu. Lai 2009.gadā nodrošinātu prokuratūras funkciju izpildi tuvu 2008.gada rezultātiem, nepieciešamas strukturālas prokuratūras izmaiņas, kā arī grozījumi Kriminālprocesa likumā. Ar pašreizējo budžetu prokuratūra ir spējīga veikt savas funkcijas, savas uzrunas noslēgumā uzsvēra ģenerālprokurors.