Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Zatleram nav, kur atkāpties, Godmanis atkāpties negrib

«Es neticu, ka prezidents var ieslēgt atpakaļgaitu, bet tas arī ir skaidrs, ka Godmanim nav pienākums atkāpties,» to, kas pirmdienas pēcpusdienā notiks Rīgas pilī, vakar «Neatkarīgajai» mēģināja prognozēt kāds informēts politikas vērotājs. Kāds cits avots iespēju, ka šodien pēc pulksten 16 plānotās Valda Zatlera un Ivara Godmaņa sarunas Latvijai vēl būs premjers, vērtēja kā «50 uz 50». Šī būs abu amatpersonu pirmā tikšanās pēc piektdienas vakara, kad prezidents, reaģējot uz koalīcijas lēmumu līdz pašvaldību vēlēšanām neveikt valdības reorganizāciju, ko premjers Rīgas pilī bija solījis vēl trešdien, paziņoja, ka premjers «ir zaudējis manu uzticību».

I. Godmanis pēc tam atklāja, ka jūtas sāpināts un pauda gatavību nopietni apsvērt demisijas iespēju, ja prezidents stingri uzstās uz demisiju. Svētdien kāds premjeram tuvu stāvošs cilvēks sprieda, ka I. Godmanis, no kura varētu sagaidīt emociju iespaidā pieņemtu lēmumu, šoreiz tā nerīkošoties, jo pārāk labi apzinoties savu atbildību par starptautiskajām saistībām, kuras valsts uzņēmusies un par ko sarunas vadījis tieši viņš. Tomēr atklāts jautājums, vai prezidents gaida viņa demisiju, no I. Godmaņa šodien noteikti izskanēšot. Lai arī Satversme šādas tiesības prezidentam nedod, «Godmanis ir godavīrs — viņam pietiktu, ka prezidents zem četrām acīm pasaka, ka jāatkāpjas un tas paliktu starp viņiem».

Rīgas pils no premjera varētu gaidīt apņemšanos atgriezties pie plāna par valdības reorganizāciju, kas varētu būt minimums, lai valdība turpina darbu. Tomēr kāds avots no premjera aprindām «Neatkarīgajai» pauda šaubas, kā cilvēks, kuram prezidents vēl piektdien neuzticējās, var sākt īstenot šo plānu, turklāt process nemaz neesot atsākams no pirmdienas, jo koalīcijas partijas vienojušās par ko citu.

Vairāki politiķi un procesam pietuvinātas personas «Neatkarīgajai» uzsvēra, ka grūtākā situācijā šobrīd nonācis V. Zatlers, nevis I. Godmanis, kam prezidents izteicis neuzticību. Ja premjers demisionē, V. Zatleram jāuzņemoties atbildība par iekšpolitiskajām sekām; ja I. Godmanis paliek amatā un koalīcija viņu atbalsta, prezidentam skaidri jāpasaka, vai viņš vēlas demisiju un, ja jā, kādēļ to nespēj panākt.

«Zatlers ir saputrojis savas funkcijas — mēs nedzīvojam prezidentālā valstī. Ja viņš šādā situācijā ekonomiskajai krīzei pievieno vēl arī politisko, tad viņam pašam ir jāuzņemas pilna atbildība — gan par Parex, gan par pensijām, gan par algu izmaksu,» «Neatkarīgajai» izteicās kāds ietekmīgs politiķis, kurš nevēlējās, lai uz viņu atsaucas.

Kāds cits informēts avots sprieda, ka Rīgas pilij diez vai ir padomā konkrēts nākamais premjera kandidāts, kurš ne tikai piekrīt uzņemties valdības vadīšanu, bet arī spētu nodrošināt vairākumu Saeimā. «Nedomāju, ka pilij ir jauns premjers, ja būtu, tad prezidenta rīcība būtu daudz konkrētāka, bet šobrīd Zatlers ir pareizi nostrādājis no PR viedokļa, bet es neredzu plānu, kā viņam rīkoties tālāk,» sprieda zinātājs.