Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Valmieras cietumā agresivitātes dēļ nošauts viens suns

Lai arī izskanējis, ka Valmieras cietumā nesen nošauti četri dienestam nederīgi suņi, patiesībā ar šaujamieroci nogalēts viens dzīvnieks un tas pats — agresivitātes dēļ.

LNT raidījums «Degpunktā», kura viens no vadītājiem ir bijušais Ieslodzījuma vietu pārvaldes (IeVP) priekšnieka palīgs Kārlis Seržants, ziņoja, ka Valmieras cietumā, aizbildinoties ar naudas trūkumu, cietuma teritorijā brutāli nošauti četri dienesta suņi.

IeVP priekšnieks Visvaldis Puķīte aģentūrai BNS skaidroja, ka nekas notikušajā nav slēpjams, proti, Valmieras cietums esot veicis suņu inventarizāciju, kuras laikā īpaša komisija konstatēja, ka četri suņi vecuma dēļ ir nederīgi darbam — dzīvnieki līdz tam naktīs atradušies starp cietuma žogiem un sargājuši posteņus. Dzīvniekiem vecuma dēļ bijušas acīmredzamas veselības problēmas, kamdēļ to izmantošana bijusi neefektīva.

Ņemot vērā iepriekš minēto, suņi atdoti zemniekam, kurš tos iepriekš bija cietuma administrācijai iedevis izmantošanai. Kad saimnieks ieradies pakaļ dzīvniekiem, viens suns, kurš jau bija nodzīvojis 12 gadu, uzvedies agresīvi un mēģinājis iekost.

Pārējos suņus saimnieks aizvedis, un tie savas vecumdienas tagad pavadot zemnieka saimniecībā, taču agresīvais dzīvnieks palicis cietumā. Cietuma personāls mēģinājis ar dzīvnieku kontaktēties, taču neveiksmīgi, tamdēļ cietuma vadība nolēmusi suni eitanazēt, kas šajā gadījumā bijusi, kā bieži laukos to parasti dara,— nošaušana.

Viens no Valmieras puses medniekiem, kam bijis medību ierocis ar mazu kalibru, dzīvnieku slēgtā cietuma teritorijā ieslodzītajiem neredzot nošāvis. Iemidzināts tas netika tāpēc, ka pašlaik līdzekļu taupības dēļ cietumam šādas naudas neesot, turklāt nevienā likumā neesot paredzēts, ka dzīvnieku nedrīkstot likvidēt nošaujot.

Suņi tik tiešām skaitījušies kā inventārs, jo bijuši grāmatvedības uzskaitē, un dzīvnieks nav likvidēts tāpēc, ka nepietiktu līdzekļu viņu barošanai. «Dzīvnieki tika aizvākti tāpēc, ka nebija derīgi darbam,» skaidroja Puķīte.

Lai novērstu šaubas un izskanējušo pretrunīgo informāciju, Valmieras cietumā gan esot ierosināta dienesta pārbaude, kas ilgs vairākas nedēļas.

Ieslodzījuma vietu pārvalde ir Tieslietu ministrijas pārziņā esoša iestāde. Tieslietu ministra Gaida Bērziņa preses sekretāre Inga Saleniece aģentūru BNS informēja, ka pirmdien ministrs pieprasīja no Puķītes paskaidrojumu par «Degpunktā» atspoguļoto informāciju, lūdzot norādīt arī tiesisko pamatu šādai rīcībai, kā arī argumentēt savus sniegtos paskaidrojumus šajā raidījumā.

Ja tikšot konstatēti normatīvo aktu pārkāpumi, tad, visticamāk, tiks ierosināta disciplinārlieta pret personām, kas šādu pretlikumīgu rīcību pieļāvušas.

Ministrs uzskata: ja vienīgais iemesls, kāpēc suņi nošauti, ir tikai 120 latu trūkums, tad šādai rīcībai attaisnojuma nav. Ja vien ministrijas vadība būtu laikus informēta par šādu situāciju, līdzekļi tiktu atrasti.

Tāpat ministrs norāda, ka nav īsti korekti dienesta suņus dēvēt par inventāru un tos pielīdzināt nedzīviem priekšmetiem, lai gan, protams, suņu uzskaite tiek veikta līdzīgi kā par citām iestādei piederošām lietām.