Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Deputāti ielaižas spraigā vēsturiskā diskusijā par Kārli Ulmani

Apspriežot Valsts prezidenta Valda Zatlera rosinātos grozījumus Satversmē, Saeimas Pieprasījumu komisijas deputāti trešdien ielaidās spraigā diskusijā par Pirmās Republikas laika prezidentu Kārli Ulmani.

Mareks Segliņš (TP) neieradās uz komisijas sēdi

Deputāts Dzintars Ābiķis (TP) pauda uzskatu, ka prezidentam nedrīkst sasteigti piešķirt pārāk lielas pilnvaras. Viņš uzsvēra, ka varai jābūt sabalansētai, tāpēc Valsts prezidenta pilnvaru paplašināšanas gadījumā ir vajadzīga arī cita prezidenta ievēlēšanas kārtība.

Sava argumenta pamatošanai deputāts izmantoja arī piemēru no vēstures. Ābiķis norādīja uz vēsturnieka Gata Krūmiņa atrasto dokumentu, kas pierāda, ka, iespējams, Ulmanis bijis pārāk piekāpīgs padomju varai. Deputāts sacīja, ka Pirmās Republikas prezidents pareizi prognozējis, ka pretošanās PSRS okupācijai novedīs tikai pie lielākas asins izliešanas, taču nav bijis pareizi, ka Ulmanis parakstījis okupācijas varas lēmumus. Ābiķis uzskata: ja tajā laikā būtu strādājusi Saeima, tas nebūtu darīts.

Ābiķim iebilda deputāts Pauls Putniņš (ZZS), sakot: ja Latvija būtu pretojusies padomju okupācijai, «mūsu tautas varbūt nemaz nebūtu». Tāpat viņš uzsvēra, ka vēsturnieks atradis tikai «vienu papīrīti» un nav zināms, kāds PSRS spiediens bija aiz šiem lēmumiem. «Nevajag pašiem spļaut sev virsū,» sacīja Putniņš.

Latvijas nespēju pretoties padomju varai apšaubīja deputāts Vitālijs Orlovs (SC), aizrādot, ka «somi pretojās». Viņam savukārt iebilda deputāte Ilma Čepāne (PS), vēršot uzmanību uz to, ka «Somijai ir pavisam cits ģeogrāfiskais stāvoklis».

Savukārt deputāts Dainis Turlais (LPP/LC) norādīja uz reālajām padomju varas sekām. Pēc viņa domām, bruņotā konfliktā, iespējams, upuru būtu pat mazāk.

Kā vēstī laikraksta «Diena» pielikums «Sestdiena», Krūmiņa atrastajā dokumentā, ko Latvijas Valsts prezidenta sekretariāts 1940. gada 12. jūlijā nosūtījis Latvijas Komunistiskās partijas Centrālajai komitejai, ir norādīts: «Valsts prezidenta sekretariāts paziņo, ka valsts prezidents K. Ulmanis, ievērojot Latvijas Sarkanās palīdzības apgādājamo skaita pēkšņu pieaugumu, šodien iemaksājis šai vajadzībai 5000 latu, uzdodot ieskaitīt šo summu Latvijas Komunistiskās partijas pasta tekošajā rēķinā Nr. 12545.»