Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Prognozē smagu IKP kritumu; bezdarbs varētu sasniegt 12,7%

Finanšu ministrija (FM), saskaņojot ar Latvijas Banku un Ekonomikas ministriju, ir aktualizējusi makroekonomiskās attīstības scenāriju šajā gadā. Analītiķi paredz, ka šogad iekšzemes kopprodukta samazinājums būs 12% salīdzināmās cenās, savukārt finanšu ministrs Atis Slakteris brīdina par nopietniem samazinājumiem budžetā, informē Finanšu ministrijā.

«Makroekonomikas ietvars tika pārskatīts vairākkārt, jo prognozes nepieciešams gatavot īstermiņa režīmā. To ietekmē ārējās vides pasliktinājums, arī eksporta samazinājums. Aizvien vājākas kļūst patēriņa un investīciju pozīcijas. Negatīvu izaugsmi sagaida arī visās svarīgākās Latvijas tirdzniecības partnervalstīs gan Eiropas Savienībā, gan Austrumos. Globālā finanšu krīze ir skārusi visu nozīmīgāko pasaules valstu ekonomikas,» skaidrojot attīstības scenāriju, uzsver finanšu ministrs Atis Slakteris.

Ņemot vērā pieprasījuma kritumu un pasaules cenu attīstību, eksperti prognozē, ka inflācijas līmenis šogad strauji samazināsies, īpaši no vasaras. Gada vidējā inflācija varētu samazināties līdz 3,3%.

Tāpat tiek prognozēts, ka situācija darba tirgū turpinās pasliktināties, samazinoties nodarbināto skaitam un augot bezdarbam. Gada vidējais reģistrētā bezdarba līmenis varētu sasniegt 12,7% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita.

Importa samazinājums nodrošinās maksājumu bilances tekošā konta deficīta samazinājumu līdz 7,3% no IKP.

Šīs nedēļas laikā finanšu ministrs iepazīstinās Ministru kabineta locekļus ar aktualizētajām makroekonomikas prognozēm 2009. gadam. Makroekonomikas rāmis ir pirmais posms budžeta grozījumu sagatavošanā, kurus valdība plāno Saeimā iesniegt līdz 31. martam.