Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lietuvieši iztukšo Polijas veikalus

Krītoties zlota kursam, Lietuvas iedzīvotāji iztukšo veikalus Polijas ziemeļaustrumu daļā. Ja vēl rudenī viens lits Polijā maksāja 0,95 zlotus, tagad tā cena sasniegusi 1,40 zlotus, vēsta Polijas plašsaziņas līdzekļi.

Lietuvieši ir redzami gandrīz katrā lielākā Suvalku veikalā. Automobiļu stāvvietas pie veikaliem ir pārpildītas. Uz reģistrācijas numuriem visbiežāk redzami burti LT.

Suvalku tirgū arvien biežāk dzirdama lietuviešu valoda. Lietuvieši lielā daudzumā iepērk gaļu, sviestu, olas, banānus, cukuru, maizi — visi šie produkti ir būtiski lētāki nekā Lietuvā.

Lielākajā Suvalku supermārketā daudzi plaukti ir tukši, bet, kad preces ir piegādātas, rindas pie kasēm sasniedz vairākus desmitus metru. «Poļi nevar neko nopirkt, jāstāv garās rindās kā padomju laikā. Visu izpērk lietuvieši,» sūdzas kāda lielveikala klienti.

Būvmateriālu veikalu īpašnieki, kam mazā apgrozījuma dēļ gada sākums vienmēr bijis grūts, savukārt nesūdzas. Šogad ir citādi — ir klienti, galvenokārt lietuvieši. «Tas ir saistīts ar lietuviešiem izdevīgo zlota kursu. Šobrīd viņiem pie mums atmaksājas iegādāties faktiski visu — no otas līdz betona blokiem,» stāsta Suvalku kompānijas «Importex» īpašnieks Pjotrs Čerņalis. Pēc viņa vārdiem, kompānijas apgrozījums ir audzis par 50%.

Polijas pusē veidojas arī kravas automobiļu rindas ar Lietuvas reģistrācijas numuriem, jo pēc akcīzes paaugstināšanas Polijā dīzeļdegviela ir pat par 40 Lietuvas centiem (astoņiem santīmiem) lētāka.

No janvāra Lietuvā pievienotās vērtības nodoklis tika paaugstināts no 18% līdz 19%. Samazinātā 5% nodokļa likme medikamentiem, svaigai un saldētai gaļai, zivīm, augļiem un dārzeņiem pieauga līdz 19%. Paaugstināta arī akcīze degvielai, cigaretēm un alkoholiskajiem dzērieniem.

Polijas iedzīvotāji vairs nebrauc iepirkties uz Lietuvu, lai gan vēl tikai pirms dažiem mēnešiem to darīja masveidā, atzīmē PAP.