Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vai olimpisko spēļu translācijas Latvijā apdraudētas?

Latvijas Televīzija (LTV) cer uz godīgu cīņu par 2014. un 2016. gada olimpisko spēļu raidīšanas tiesībām, ko Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) pēc pusgadsimtu ilgušas sadarbības ar Eiropas Raidorganizāciju savienību (EBU) 40 Eiropas valstīs trešdien piešķīra aģentūrai «Sportfive».

Ja būs godīgi konkursa nosacījumi vietējā sadarbības partnera izvēlē un «Sportfive» ievēros brīvā tirgus principus, būtisku problēmu skatītājam no raidīšanas tiesību īpašnieka maiņas varētu arī nebūt, prognozēja LTV Sporta programmu daļas vadītājs Andris Ušackis.

Taču izmaksas pēc SOK jaunā partnera izvēles olimpisko spēļu raidīšanā noteikti pieaugs, un šķiršanās no EBU kā sadarbības partnera var radīt arī tehniskus sarežģījumus. «Noteikti būs dārgāk, un būs tehnoloģiska putra,» teica Ušackis, norādot, ka sadarbībā ar EBU bija skaidri zināms, kādus pakalpojumus un tehnoloģiskās iespējas LTV droši varēs izmantot. Vēl nav zināms, kādi būs pieejamie resursi un cik tie maksās, paskaidroja Ušackis.

Ušackis bija bažīgs par «Sportfive» principiem sadarbības partneru izvēlē, jo LTV līdzšinējā prakse liecina, ka no starptautiskajām sporta federācijām ir atkarīgs, vai cīņā par to lielāko sacensību raidīšanu tiek ievēroti godīgas cīņas principi. Piemēram, Starptautiskā Hokeja federācija (IIHF) nemaz nereaģēja uz LTV pieteikumu raidīt pasaules čempionāta spēles, jo sadarbības partneru izvēlē valda citi principi, paskaidroja Ušackis. «Tas ir tāds iekšējais klubiņš, kurā no malas iekšā netiek,» viņš teica, norādot, ka situācija bobslejā un basketbolā ir līdzīga.

Futbola čempionātu raidīšanā LTV iepriekš ir sadarbojusies arī ar «Sportfive», taču šajā gadījumā problēmas neradās, jo starptautiskā federācija uzstāja uz pilnīgu konkursa pārskatāmību un godīgas cīņas principiem. Ja kāda Skandināvijas raidorganizācija vēlēsies, neskatoties uz izdevumiem, iegūt olimpisko spēļu raidīšanas tiesības Latvijā, tai nebūs problēmu to izdarīt, uzskata Ušackis, gan norādot, ka daudz kas būs atkarīgs arī no SOK un «Sportfive» vienošanās nosacījumiem.

«Mēs, protams, cīnīsimies ar zobiem,» teica Ušackis. Viņš arī piebilda, ka līdz 2014. gada ziemas olimpiskajām spēlēm vēl ir diezgan ilgs laiks un pagaidām var tikai minēt, kādas jauno tehnoloģiju iespējas televīzijas skatītājam tolaik būs pieejamas.

Sarunas par tiesībām Latvijā kādai televīzijai iegūt 2014. un 2016. gada olimpisko spēļu raidīšanas tiesības varētu sākties jau drīzumā, jo četrus gadus pirms olimpiādes sākuma parasti jāsāk veikt maksājumus.

Jau ziņots, ka Sportfive» ieguva 2014. un 2016. gada olimpisko spēļu raidīšanas tiesības 40 Eiropas valstīs, izņemot Franciju, Vāciju, Itāliju, Spāniju, Turciju un Apvienoto Karalisti. «Sportfive» iegādājās tiesības uz visām mediju platformām, ieskaitot bezmaksas ētera televīziju, abonenttelevīziju, internetu un mobilos tālruņus, teikts trešdien SOK publicētajā paziņojumā. Olimpisko spēļu translācijās «Sportfive» jānodrošina 200 stundu ētera laika bezmaksas televīzijās vasaras olimpiskajām spēlēm un 100 stundu ziemas olimpiādei.

SOK pērn atteicās nākotnē turpināt sadarbību ar EBU, kuras pārziņā olimpisko spēļu raidīšanas tiesības Eiropā bija no 1956. gada. Par 2010.-2012. gada olimpisko spēļu raidīšanas tiesībām EBU samaksāja SOK 740 miljonus dolāru.

2014. gada ziemas olimpiskās spēles notiks Sočos, bet uz 2016. gada vasaras olimpiskajām spēlēm pretendē Čikāga, Madride, Riodežaneiro un Tokija.