Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijā 2050. gadā iedzīvotāju skaits nepārsniegs divus miljonus

Saeimas Pilsonības likuma izpildes komisijas deputāti trešdien uz sarunu bija aicinājuši Latvijas Universitātes profesoru Pēteri Zvidriņu, lai skaidrotu demogrāfisko situāciju Latvijā un nākotnes attīstības tendences, informē Saeimas Preses dienests.

Deputāti vēlējās noskaidrot, kādas pārmaiņas demogrāfiskajā struktūrā nesis pagājušais gads un vai iedzīvotāju skaits turpina samazināties. Komisijas vadītājs Pēteris Tabūns norādīja, ka «tautai nākotne būs tikai tad, ja tā kļūs lielāka».

Lai gan aizvadītajā gadā demogrāfiskā situācija Latvijā nedaudz uzlabojās (ir palielinājies dzimušo un samazinājies mirušo skaits), tomēr ilgtermiņā Latvijas iedzīvotāju skaits samazināsies un 2050. gadā pat nesasniegs divus miljonus, noskaidroja deputāti. Kā norādīja Zvidriņš, globālās tendences ir pavisam atšķirīgas — patlaban pasaulē ir septiņi miljardi iedzīvotāju, un katru gadu iedzīvotāju skaits palielinās par 75 miljoniem. «Katru mēnesi pasaulē nāk klāt divas Latvijas,» uzsvēra Zvidriņš.

Jautāts par migrācijas stāvokli Latvijā, Zvidriņš skaidroja, ka pērn turpināja pieaugt izceļotāju skaits attiecībā pret ieceļotājiem. Līdz 2004. gadam šī attiecība bija līdzsvarā, bet pēc iestāšanās Eiropas Savienībā strauji pieauga izceļotāju skaits, un šāda tendence saglabāsies arī šogad. Turklāt aizvien turpinās arī iedzīvotāju novecošanās, ierindojot Latviju septītajā vietā visvairāk novecojušo valstu skaitā.

Deputāts Vladimirs Buzajevs (PCTVL) pauda bažas, ka dramatiski samazinās arī cittautiešu iedzīvotāju skaits. Cittautiešiem dabiskā zuduma rādītājs ir 2,99 reizes lielāks nekā latviešiem, ko veicina gan augstāka dzimstība latviešu, gan arī augstāka mirstība cittautiešu vidū.

Komisijas deputāti uzskata, ka demogrāfiskais aspekts ir ļoti būtisks politikas veidošanā, tāpēc jau tuvākajā laikā plāno atkārtoti tikties ar Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultātes Statistikas un demogrāfijas katedra vadītāju zinātņu doktoru Zvidriņu.