Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pēteris Apinis: Visas klīnikas saglabāt neizdosies

LTV «Panorāma» sirsnīgi sākusi cīņu pret Tuberkulozes un plaušu slimību valsts aģentūras pievienošanu Universitātes «Austrumu slimnīcai». Galvenais arguments pret slimnīcu apvienošanu bija fakts, ka ministrs Ivars Eglītis ne reizes neesot bijis Sauriešos, kur aģentūra izvietojusies Mazās Juglas krastā.

Tuberkulozes un plaušu slimību valsts aģentūra ne tikai sniedz medicīnisko palīdzību tuberkulozes un plaušu slimību slimniekiem, bet arī īsteno Latvijas un starptautiskos projektus un programmas tuberkulozes apkarošanas un plaušu slimību ārstniecībā, organizē infekcijas kontroles pasākumus, veic plašu pētniecisku darbu, kā arī apmāca ārstus no Latvijas un citām valstīm tuberkulozes un plaušu slimību ārstniecībā.

Laba klīnika, izcili ārsti

Problēma ir apstāklī, ka visas Latvijas klīnikas saglabāt neizdosies — neatkarīgi no tā, vai par ministru strādās Ivars Eglītis vai jebkurš cits. Ja mēs vēlamies par veselības budžeta naudu ārstēt pacientus, nevis sildīt vai remontēt ēkas, kaut kas šajā valstī jāslēdz būs. Ministrija sākotnēji centās slēgt mazās lauku klīnikas, bet pilnīgi skaidrs ir, ka visvairāk lieku slimnīcas gultu ir Rīgā un Pierīgā. Agri vai vēlu nāksies šo sāpīgo procesu veikt galvaspilsētā vai tās tuvumā.

Jautājums, ar ko sākt, protams, ir ministra kompetencē, bet izvēlei, ka pirmā būtu Tuberkulozes un plaušu slimību valsts aģentūra, jāpiekrīt pat rūdītākajiem ministrijas opozicionāriem. Pārvietojot būtiskās plaušu ķirurģijas un terapijas nodaļas uz «Gaiļezeru», ievērojami pieaugtu šīs slimnīcas kapacitāte, bet plaušu slimniekiem paplašinātos ārstniecības iespējas, ko sniedz «Gaiļezera» diagnostiskās un ārstnieciskās jaudas. Sauriešu slimnīcu varētu visai viegli pārvērst par Rīgai ļoti vajadzīgo pansionātu. Vēl labāk būtu, ja slimnīcu ar visu teritoriju varētu pārdot un iegūto naudu ieguldīt medicīnas infrastruktūrā. Bet tieši šeit sākas virkne godmanisko «BET».

Pieredze liecina, ka mūsu varasvīri pārdošanas procesu virza tikai un vienīgi savās, nevis valsts finanšu interesēs. Nudien nepārliecina, ka vajadzēja par lētu naudu pārdot un nojaukt Pasta ēku Stacijas laukumā. Nepārliecina, ka Iekšlietu ministrijas ēkas Raiņa bulvārī klusā privatizācija notika valsts interesēs. Šis ir galvenais iemesls, kāpēc allaž satraucamies, tiklīdz izdzirdam par plāniem slēgt kādu slimnīcu un pārdot ēku un zemi. Visvairāk satraukuma ap Rīgas 1. slimnīcu un Tuberkulozes un plaušu slimību valsts aģentūru.

Visa Latvijas slimnīcu infrastruktūra ir novecojusi. 19. gadsimtā celtās Rīgas 1. slimnīcas renovācijā vajadzētu milzu naudu, bet par modernu klīniku to pārvērst tā vai tā neizdotos. Lētākais un optimālākais ceļš būtu uzcelt jaunu slimnīcu privātas publiskas partnerības ceļā. Piemēram, jaunu 1. slimnīcu ar 500 gultām Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas teritorijā, bet veco arhitektūras pieminekli pārdot. Nelaime tikai tā, ka mums joprojām nav ticības — vai šāds projekts atkal nekļūtu par shēmošanas objektu un vai par dārgo zemi pilsētas centrā valsts nesaņemtu čiku.

Un tomēr — patlaban veselības ministram jāļauj strādāt, jānotic viņa labajai gribai un reputācijai. Tuberkulozes un plaušu slimību valsts aģentūras apvienošana ar «Austrumu slimnīcu» nenozīmē tās tūlītēju slēgšanu, bet mierīgu un nosvērtu optimizāciju. Un process, kas liekas tik sāpīgs personālam un žurnālistiem, tomēr ir koordinējams un korekti risināms.