Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

EP: NATO jāizstrādā Baltijas valstu aizsardzības plāni

Trešdien Eiropas Parlamenta (EP) deputāti pieņēma trīs svarīgus politiskos ziņojumus: par Transatlantiskās alianses (NATO) lomu Eiropas Savienības (ES) drošības arhitektūrā, par Eiropas drošības stratēģiju un par Eiropas kopējo ārlietu un drošības politiku. Eiropas Parlaments aicina NATO izstrādāt specifiskus plānus Baltijas valstu aizsardzībai pret iespējamiem ārējiem apdraudējumiem, portālam «Apollo» pavēstīja Eiropas Parlamenta deputāta Riharda Pīka padomnieks Mārtiņš Zemītis.

Eiropas Parlamenta Ārlietu komitejas deputāts Rihards Pīks, uzstājoties plenārsēdē, uzsvēra, ka «gan ES, gan NATO jāsaglabā «atvērto durvju» politika visām valstīm, kas atbilst demokrātijas, tiesiskuma un cilvēktiesību kritērijiem. Tikpat svarīgi, ka jaunās ES un NATO valstis jūtas drošas».

Pīks izteica nožēlu, ka «NATO Bukarestes galotņu sanāksmē nepiedāvāja dalības rīcības plānu Gruzijai un Ukrainai». Vairāki deputāti atzina, ka NATO lēmums ir stratēģiska kļūda, kas ļauj Krievijai justies, ka tā ar militāriem līdzekļiem var ietekmēt NATO lēmumus par trešo valstu pievienošanos aliansei. Apspriežot ES un NATO sadarbību, deputāts Pīks pasvītroja, ka «svarīgi novērst funkciju dublēšanos».

Viņš uzsvēra, ka «savā ārējā politikā Eiropas Savienībai jārunā arvien vienotākā balsī, jo tas piešķir tai svaru, kas ir samērojams ar tās ekonomisko potenciālu. Vienotākas politikas īstenošanai ir nepieciešams labāks institucionālais ietvars». EP atbalsta Eiropas Aizsardzības Ministru padomes izveidi un Eiropas drošības stratēģijas atjaunošanu reizi piecos gados, ņemot vērā strauji evolucionējošo pasaules drošības situāciju.

Debatēs par ārlietu ziņojumiem kopā ar Eiropas Parlamenta politisko frakciju deputātiem piedalās arī ES ārlietu komisāre Benita Ferrero-Valdnere un ES augstais pārstāvis ārlietu un drošības politikas jomā Havjērs Solana.

Pēc ziņojuma pieņemšanas EP prezidents Hanss Gerts Poterings tos nosūta citām ES institūcijām, ANO, NATO, EDSO, ES dalībvalstīm un Eiropas Padomei.