Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Galerijā «Birkenfelds» būs izstāde «Nepieradinātie»

Robežpārkāpēji, NSRD, latviešu avangards, nonkonformisti, zempadomju māksla un citi ir apvienoti izstādē «Nepieradinātie», kas no 20. februāra līdz 16. martam notiks galerijā «Birkenfelds» Rīgā, Rūpniecības ielā 3.

Savā laikā padomju vara pasludināja mākslu par ideoloģisku ieroci. Izstāde ir par māksliniekiem*, kas mācēja šo ieroci pagriezt pret pašu varu. Individuāli vai kopā ar domubiedriem, pēc pārliecības, nesamierinoties ar dzīves realitātēm un laužot tradīcijas, mākslinieki radīja savam laikam novatoriskus darbus un inscenēja notikumus. Lielākā daļa izstādē pārstāvēto autoru ir dzimuši neilgi pirms vai pēc Otrā pasaules kara. Iespējams, tieši tā radītās ģeopolitiskās pārmaiņas un pretrunas radīja apstākļus tam, ka daudzi no šīs paaudzes kļuva par māksliniekiem, kas ar saviem darbiem burtiski grāva uzspiestā režīma standartus. 

Līdzīgi kā tagad, arī toreiz daudzu mākslinieku radošie iespaidi tapa, iedvesmojoties no literatūras, mūzikas, arhitektūras un Rietumu kultūras norisēm. Mākslinieki dziļi izjuta sava laika sociāli degradēto atmosfēru, propagandas melus, manipulācijas un radošās brīvības ierobežojumus. Viņu atbildes reakcija bija darbi, kurus reizēm noraidīja jau pirmajās darbu skatēs Mākslas akadēmijā vai palūdza izņemt no izstādēm. Par tiem izteiktie pārmetumi un iznīcinošā kritika bieži panāca gluži pretēju efektu. Ar tikai sev raksturīgiem mākslinieciskajiem paņēmieniem tie meta izaicinājumu pastāvošai varai un iedvesmoja sabiedrisko domu visā bijušajā PSRS. Tajos slēptais zemteksts un neparastā darbu radīšanas tehnika izraisīja varas neizpratni un neparastu pārdzīvojumu skatītājiem.

Gatavojot izstādi, vajadzēja saskarties ar skarbu īstenību. Sava laika ideoloģisko pretrunu, varas un sabiedrības nosodījuma dēļ līdz mūsu dienām saglabājušies ļoti maz darbu. Tikai pateicoties mākslinieku atsaucībai un vairāku kolekcionāru atbalstam, šajā izstādē izdosies redzēt retus darbus, kas radīs priekšstatu par laikmetīgās mākslas procesiem Baltijā un tajos iesaistītām personībām laikā no 20. gadsimta sešdesmitajiem līdz deviņdesmito gadu sākumam. 

*Izstādē pārstāvētie mākslinieki: Māris Ārgalis, Andris Breže, Romualds Geikins, Miervaldis Polis, Jānis Krievs, Atis Ieviņš, Jānis Knāķis, Māra Brašmane, Leonhards Lapins, Genadijs Suhanovs, Boriss Bērziņš , Kurts Fridrihsons, Juris Putrāms, Ivars Poikāns, Hārdijs Lediņš, Aija Zariņa, Rūdolfs Pīpkalējs, Juris Zvirbulis, Aleksandrs Stankēvičs, Hārdijs Lediņš, Leonards Laganovskis, Juris Dimiters, Juris Utāns, Jānis Strupulis, Raimundas Sližus, Jurijs Araks, Rauls Mēls, Edgars Valdmanis, Valentinas Antanavičus, Lolita Zikmane, Modris Lietavietis u. c.