Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Jaunus fotoradarus nesola, vecie izmaksā dārgi

Cerēto 100 fotoradaru vietā Ceļu policija šogad saņems labi ja vien desmit. Turklāt četras esošās ierīces policijai smagās finansiālās situācijas dēļ rada zaudējumus.

Pašlaik policijas rīcībā ir četri pārvietojamie fotoradari. Tos apkalpo septiņi darbinieki. Katra pārkāpuma protokola nosūtīšana šoferim policijai izmaksā aptuveni latu. «Tātad — ja nofotografējam 2000 pārkāpēju, tas mums izmaksā 2000 latu. Bet tā nauda, kuru viņi samaksā par pārkāpumu, pie mums jau nenonāk. Tā aiziet Valsts kasē. Tādējādi, jo vairāk šoferu mēs aizturam, jo tas mums ir lielāks robs budžetā,» skaidroja policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieks Valdis Voins.

Pagājušā gada 9. jūlijā uz ceļiem tika izvietoti četri fotoradari, kas līdz gada beigām strādājuši 252 stundas. Šajā laikā noformēti 2486 administratīvā pārkāpuma protokoli par kopējo summu 57 770 latu.

Šā gada janvārī noformēti jau 1823 protokoli par kopējo summu 74 900 latu. Lielākā daļa no piespriestajiem sodiem jau ir samaksāti. Policija kopumā saņēmusi aptuveni 5000 sūdzību par fotoradaru noformētajiem protokoliem. Šogad par fotoradaru darbu saņemtas 11 sūdzības, no kurām viena izrādījusies pamatota.

Policijas Satiksmes uzraudzības biroja priekšnieks Edmunds Zivtiņš «Neatkarīgajai» skaidroja, ka pērn vienlaikus strādājis tikai viens no četriem fotoradariem, jo policijai trūcis cilvēkresursu. Šogad ar fotoradariem papildus strādā vēl divi cilvēki, un policija aktīvi darbina visus četrus fotoradarus. Tādējādi arī četrkārt pieaudzis uzlikto sodu skaits.

Valsts policija cer, ka tuvāko gadu laikā varēs iegādāties aptuveni 100 jaunu stacionāro un mobilo fotoradaru, kas ir būtisks atspaids policijas darbā cīņā ar braukšanas ātruma pārkāpējiem. V. Voins informēja, ka Iekšlietu ministrijā pie šā jautājuma strādā īpaša darba grupa un, iespējams, jau tuvākajā laikā varētu tikt izsludināts iepirkuma konkurss par šo radaru iegādi. E. Zivtiņš gan nav noskaņots tik optimistiski, viņš «Neatkarīgajai» atzina, ka 100 fotoradaru iepirkumam šobrīd gals nav redzams.

«Ceram, ka Ceļu satiksmes drošības padome atvēlēs līdzekļus kādiem pieciem, desmit fotoradariem. Nav šaubu, ka fotoradarus vajag visā Latvijā. It īpaši šajos grūtajos laikos, jo fotoradari ēst neprasa, alga viņiem nav jāmaksā, un arī piketēt fotoradari neies,» piebilda E. Zivtiņš.

Jauniepirktos fotoradarus iecerēts izvietot katrā Latvijas rajonā.

«Tie būs gan pārvietojami, gan stacionāri. Noteikti izveidosim vairākas vietas uz autoceļiem, kur fotoradarus varēs uzstādīt, bet tas gan nenozīmē, ka tie tur vienmēr atradīsies. Fotoradarus varēsim pārvest no viena punkta uz otru, bet šoferi nezinās, vai tobrīd tajā kastē fotoradars ir iekšā,» skaidroja V. Voins.

Policija gan negatavojas pirms fotoradariem izvietot brīdinošas ceļa zīmes. Šāda prakse tiek ievērota lielākajā daļā Eiropas valstu. Policijas vadība aizbildinās, ka šādas ceļa zīmes ir uz Latvijas valsts robežas, turklāt gan jau šoferi ātri vien internetā izveidos karti ar fotoradaru atrašanās vietām.