Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Arco Real Estate»: pērn sarukušas cenas visos nekustamo īpašumu tirgus segmentos

Ekonomiskās krīzes, kreditēšanās tempu samazinājuma un citu faktoru ietekmē pērn ievērojami sarukušas cenas visos nekustamo īpašumu tirgus segmentos, liecina nekustamā īpašuma kompānijas «Arco Real Estate» pārskats par Latvijas nekustamā īpašuma tirgu 2008. gadā.

Kā šodien tirgus pārskata prezentācijā norādīja «Arco Real Estate» Vērtēšanas nodaļas vadītājs Māris Laukalējs, pērn bija vērojams straujš dzīvokļu cenu kritums — tas kopš 2008. gada sākuma sasniedza 35%.

Viņš pauda bažas: ja cenas turpinās samazināties, tirgus varētu vispār apstāties. «Tendences liecina, ka cenas turpinās krist un bezizejas stāvoklī nonākušie īpašnieki būs gatavi pārdot savu īpašumu par jebkādu cenu. Tas ir negatīvi attiecībā pret īpašniekiem, attīstītājiem un arī kredītiestādēm, toties tas spēlē par labu pircējiem,» sacīja Laukalējs.

Pēc viņa vārdiem, 2007. gadā piedzīvotais dzīvokļu cenu «pīķis» vairs noteikti neatkārtosies tuvākos 5–10 gadus.

Attiecībā uz jauno projektu tirgu Laukalējs pauda pārliecību, ka šis segments varēs attīstīties tikai tad, kad celtniecības izmaksas būs mazliet zemākas par pārdošanas cenu. Jau patlaban daļa pārdošanā esošo jauno projektu tiekot pārdoti zem pašizmaksas, akcentēja vērtētājs.

Kā liecina tirgus apskats, 2008. gadā ievērojami palielinājies īres objektu skaits, kas ir veicinājis īres maksas apjomu samazinājumu vidēji par 20–30% un potenciālo izīrētāju izvēlīgumu. Ja aizvadītā gada sākumā izīrētājiem izdevās vienoties par īres maskas samazinājumu par 5–10 latiem, gada beigās šī summa sasniedza jau 50–100 latus.

Īres cenu samazinājumu «Arco Real Estate» speciālisti skaidro ar piedāvājuma pieaugumu, dzīvokļu īpašnieku kredītu sadārdzinājumu, komunālo maksājumu pieaugumu un īrnieku spiedienu uz izīrētāju. Līdzīgas tendences pērn novērotas gan Rīgas centra, gan mikrorajonu, gan Pierīgas māju izīrēšanas cenās.

«Šobrīd īres tirgus ir pietiekami aktīvs, jo cilvēkiem ir grūti saņemt kredītus, kā arī pastāv uzskats, ka patlaban īrēt ir drošāk,» sacīja «Arco Real Estate» pārstāvis, prognozējot, ka šis segments turpinās pozitīvu attīstību ar nelieliem cenas samazinājumiem.

Arī «Arco Vara» Servisa daļas vadītājs Aigars Šmits prognozē, ka īres tirgus šogad varētu sevišķi aktivizēties, jo nevienam neesot skaidrības par tālāko nekustamo īpašumu tirgus attīstību.

Arī zemes īpašumu cenas vienģimenes ēku celtniecībai pērn turpināja samazināties, Rīgā sarūkot par 34%, bet Latvijas reģionos lauksaimniecības zemes cenai nokrītot pat par 53%. To veicināja banku kreditēšanās politika, kadastrālo vērtību bāzu pārskatīšana, kā arī pircēju nogaidošā pozīcija. Aizvadītā gada beigās daudzi pārdevēji, lai ātrāk pārdotu zemi, piedāvāja cenu, kas ir vidēji par 20–30% zemāka par vidējo tirgū.

Laukalējs atzina, ka dzīvojamo māju zemes segments ir pilnībā pamiris un ciematu attīstītājiem vismaz pāris gadus neesot cerības uz tirgus atdzīvošanos.

Arī komercapbūves zemes cenu līmenis pērn ir samazinājies, taču joprojām saglabājusies interese par veikalu un noliktavu ēku būvniecībai izmantojamu zemi, kā arī stratēģiski izdevīgi novietotiem zemes gabaliem, norādīja Laukalējs.

Saglabājoties nomas objektu piedāvājumu kāpumam un samazinoties darījumu apjomam, pērn turpinājās tirdzniecības telpu nomas maksu samazinājums. 2008. gadā vidējās tirdzniecības platību vidējās nomas maksas saruka par 31% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu.

Kā atzina vērtētājs, vienlaikus pērn novērota biroju nomnieku attiekšanās no lielo platību biroju telpām, pārejot uz mazākām, vai arī pastiprinājās spiediens uz iznomātājiem par esošās nomas maksas samazināšanu. Būtisks nomas maksu kritums novērots tiešo dārgajā segmentā — vidēji par 25–40%.

Laukalējs arī aicināja valsts un pašvaldību iestādes pašlaik par ļoti izdevīgām cenām iegādāties nekustamos īpašumus, tādējādi apmierinot pieprasījumu pēc sociālajiem dzīvokļiem un citām vajadzībām, vienlaikus stimulējot pamirušo nekustamo īpašumu tirgu.

Kā liecina informācija kompānijas mājaslapā, «Arco Real Estate» dibināta 1992. gadā Tallinā. Māteskompānija «Arco Vara Holding» patlaban ir viena no ietekmīgākajām nekustamā īpašuma tirgū Igaunijā.

«Arco Real Estate» ir pārstāvēta visās Baltijas valstīs, Ukrainā un Bulgārijā. Pērn uzņēmums pārtrauca savu darbību Rumānijā.