Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

VM: Tuberkulozes slimnīca likvidēta netiks

Tuberkulozes un plaušu slimību valsts aģentūra netiks likvidēta, taču ar laiku to ir plānots iekļaut Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas sastāvā, lai dotu tai universitātes slimnīcas statusu, aģentūru LETA informēja Veselības ministrijas (VM) Komunikāciju departamenta vadītāja Egita Pole.

Kā skaidroja Pole, pagaidām jautājums esot tikai par slimnīcas juridisko statusu, jo šobrīd Tuberkulozes slimnīca ir valsts aģentūra, taču nākotnē to plānots pārvērst par kapitālsabiedrību, lai veicinātu slimnīcas attīstību. "Par slimnīcas likvidēšanu nemaz nevar runāt," uzsvēra Pole, jo tā ir nepieciešama.

Šobrīd nav zināms, kad slimnīcas pievienošana vai statusa maiņa varētu notikt, taču Pole skaidro, ka valstī agrāk vai vēlāk būtu jādomā par plaušu centru attīstību. Viens plaušu slimību centrs jau ir Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā, bet otram līdzīga profila centram būtu jābūt arī otrpus Daugavai.

Tuberkulozes un plaušu slimību valsts aģentūra šobrīd neslēdz līgumu ar Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūru (VOAVA) un saņem tāmes finansējumu neatkarīgi no padarītā darba. Ja slimnīca tiks pārveidota par kapitālsabiedrību, tā slēgs līgumu ar VOAVA un plaušu ķirurģijas nodaļa saņems finansējumu tāpat kā citas slimnīcas. Tuberkulozes ārstēšanai arī turpmāk tikšot nodrošināts tāmes finansējuma princips, stāsta VM pārstāve.

Pēc Poles teiktā, šī reforma nav nekādā gadījumā saistīta ar ministrijas interesēm attiecībā uz zemes gabalu, uz kura šobrīd atrodas aģentūra. "Tas nav ministrijas kompetences jautājums," norādīja Pole, jo zeme tiek atdota valsts īpašumā un par tās turpmāko izmantošanu vai pārdošanu atbild Nekustamo īpašumu aģentūra.

Jau ziņots, ka, pēc Tuberkulozes un plaušu slimību valsts aģentūras direktora Jāņa Leimana domām, slimnīcas pievienošana Rīgas Austrumu klīniskai universitātes slimnīcai rada nevajadzīgu risku turpmākam sekmīgam tuberkulozes apkarošanas darbam valstī.

Šādu viedokli aģentūras direktors pauda vēstulē Valsts prezidentam Valdim Zatleram, Ministru prezidentam Ivaram Godmanim (LPP/LC) un veselības ministram Ivaram Eglītim (TP).

Šobrīd situācija saslimstībā ar tuberkulozi Latvijā, salīdzinot ar 1998.gadu, kad bija visaugstākie rādītāji - 1820 gadījumi -, ir mazinājusies divas reizes, mirstība no tuberkulozes mazinājusies trīs reizes, saslimstība ar multirezistento tuberkulozi mazinājusies trīs reizes, saslimstība ar tuberkulozi ieslodzījuma vietās mazinājusies desmit reizes, kā arī gultu skaits stacionāros kopumā samazināts par 500 gultām.

Sekmīgi tuberkulozes apkarošanas rezultāti panākti, pateicoties valdības un pašvaldību atbalstam, mediķu pašaizliedzīgam darbam, prasmīgai tuberkulozes apkarošanas programmas ieviešanai, tomēr Latvija joprojām ir 3.vietā pēc saslimstības ar tuberkulozi Eiropas Savienības valstu vidū un pašreizējā sociāli-ekonomiskās situācijas pasliktināšanās valstī var tieši ietekmēt saslimstības ar tuberkulozi paaugstināšanos, uzsver Leimans.

Aģentūras galvenais uzdevums ir nodrošināt ambulatoro un stacionāro medicīnisko aprūpi tuberkulozes un plaušu slimību pacientiem, kā arī veikt tuberkulozes un plaušu slimību apkarošanas darba organizāciju un metodisko vadību Latvijā. Iestādes sastāvā ir četri stacionāri Latvijas rajonos un ambulatorā daļa Rīgas pilsētā, metodiskā vadībā - visi rajonu tuberkulozes un plaušu slimību kabineti.

Leimans un Latvijas Tuberkulozes un plaušu slimību ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs Alvils Krams izsver, ka sekmīgai slimības apkarošanai ir vēlreiz jāpārdomā iestādes optimizācija.