Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Rīgā milzīgi parādi par apkuri

Ekonomiskajai situācijai pasliktinoties, rīdziniekiem kļūst arvien grūtāk veikt komunālos maksājumus, jo īpaši rēķinus par siltumu. Par novembri un decembri iedzīvotāji palikuši parādā a/s «Rīgas siltums» (RS) 1,85 miljonus latu, taču par janvāri, kurā patērētā siltumenerģija formāli jāapmaksā līdz piektdienai, vēl ceturtdien pēcpusdienā RS kasē nebija ienākuši 18,9 miljoni latu.

RS atsevišķām mājām gatavojas apkuri pārtraukt, ziņo laikraksts «Diena».

Apsaimniekotāji stāsta: tīri tehniski nav iespējams norēķināties līdz noteiktajam termiņam. Ministru kabineta noteikumi nosaka, ka apsaimniekotājiem mēneša 20. datumā jāsamaksā RS par iepriekšējo apkures mēnesi, taču, kamēr tiek nolasīti skaitītāja rādījumi, veikti aprēķini un nosūtīti rēķini, paiet teju divas nedēļas. «Atliek cerēt, ka četrās dienās man cilvēki iedos visu naudu un es uz paplātes varēšu to aiznest RS, bet tā tikai pasakās notiek,» teic pašvaldības SIA «Rīgas centra apsaimniekotājs» valdes priekšsēdētājs Uldis Bārbalis, kura uzņēmums šajās dienās norēķinās ar RS par decembri un vēl parādā palicis 12 000 latu.

Otrs iemesls norēķinu kavējumiem ir iedzīvotāju nemaksātāju skaita dubultošanās.

«Tādi pilnīgi nelabojami, kas maksā neregulāri, ir 4–5%, bet šajos ekonomiskajos apstākļos sāk nemaksāt arī apzinīgi cilvēki. Viņi labprāt to darītu, bet nevar,» saka Bārbalis.

«Pensionāri kā par brīnumu visas saistības ir nokārtojuši,» atzīmē pašvaldības SIA «Kurzemes namu apsaimniekotājs» (KNA) un Rīgas apsaimniekotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Igors Trubko, taču problēma ir tieši ar darbspējīgajiem iedzīvotājiem, kuriem ir lielas kredītsaistības un kuri nesen zaudējuši darbu vai daļu atalgojuma.

Līdz 20. februārim apsaimniekotājiem jāsamaksā par janvāra siltumenerģijas patēriņu, kas saskaņā ar RS aprēķiniem, salīdzinot ar decembri, audzis par 10,6%. Tas tāpēc, ka āra temperatūra gada pirmajā mēnesī pazeminājās par 2,4 grādiem un noturējās zem nulles. Lai arī siltumenerģijas tarifs, pamatojoties uz gāzes cenas kritumu, šogad samazināts, par 5% pieaudzis pievienotās vērtības nodoklis, kas rīdzinieku maksājumus par siltumu padarīs vidēji par 9,5% lielākus nekā decembrī. Apsaimniekotāji norāda, ka tas rēķina summu jūtami ietekmē, jo maksa par siltumu veido vairāk nekā divas trešdaļas no komunālajiem maksājumiem.