Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

LSDSP: valstij jānacionalizē bankrota priekšā nonākuši uzņēmumi

Latvijas Sociāldemokrātiskā strādnieku partija (LSDSP) piektdien izplatījusi paziņojumu par iespējamiem ekonomiskās krīzes risinājuma ceļiem. LSDSP uzskata, ka ļoti efektīvs veids krīzes pārvarēšanai ir jaunu valsts uzņēmumu veidošana, nacionalizējot bankrota priekšā nonākušus uzņēmumus.

«Ar mehānisku budžeta izdevumu samazināšanu, cilvēku atlaišanu un nodokļu palielināšanu izkļūt no krīzes nav iespējams,» uzskata LSDSP priekšsēdētājs, Rīgas vicemērs Jānis Dinevičs, «tā ir ļoti vienkāršota pieeja, kas spilgti raksturo pašreizējās labējās koalīcijas «domas lidojumu». Krīzes pārvarēšanai vajadzīgi jauni risinājumi un realizējamas jaunas programmas.» LSDSP priekšsēdis kā vienu no šādiem risinājumiem min jaunu valsts uzņēmumu dibināšanu, nacionalizējot bankrota priekšā nonākušus uzņēmumus, pārstrukturizējot, apvienojot tos un optimizējot to darbību. Šādu uzņēmumu darbības virzieniem jābūt stingri orientētiem uz eksportu, kā arī importa produkcijas aizvietošanu Latvijā.

«Ar nacionalizāciju mēs saprotam nevis vienkāršu uzņēmumu pārņemšanu valsts pārziņā,» saka LSDSP ģenerālsekretārs Ansis Dobelis. «Šajā gadījumā nacionalizācija ir kā pagaidu instruments, lai nodrošinātu darba vietas, nodokļu ieņēmumus un neapstādinātu ekonomisko aktivitāti. Situācijai stabilizējoties, protams, šie uzņēmumi atkal jānodod privātās rokās. Turklāt jāņem vērā, ka, pamazām krīzei mazinoties, uzņēmumu vērtība pieaugs, tāpēc valstij būs iespējas papildināt arī budžeta ieņēmumus,» uzskata Ansis Dobelis.

LSDSP paziņojumā teikts, ka valsts varētu attīstīt savu uzņēmējdarbību energoefektivitātes veicināšanā, alternatīvās (zaļās) enerģijas ražošanā, svaigas lauksaimniecības produkcijas tirdzniecībā (zaļie tirgi, lielveikali), infrastruktūras attīstībā, informācijas tehnoloģijās u. c. «Svarīgi, lai uzņēmums savā darbībā maksimāli izmantotu vietējās izejvielas. Uzņēmējdarbība jāattīsta nozarēs, kur pieejams ES līdzfinansējums. Pārējo finansējumu iespējams iegūt, piemēram, ņemot kredītu valsts bankās vai piesaistot privātos partnerus,» teikts LSDSP paziņojumā.

«Protams, ir jābūt politiskai gribai un gatavībai pieņemt šādus lēmumus, ir jābūt izstrādātiem biznesa plāniem un skaidrai stratēģijai, ko un kā darīt,» uzsver Jānis Dinevičs. «Diemžēl pagaidām redzam tikai aktīvu darbības imitāciju un haotisku rosīšanos, ik pārdienas mainot viedokli un lēmumus. Šāda politika sevi jau sen izdzīvojusi, par ko liecina arī Latvijas bēdīgā ekonomiskā diagnoze,» saka LSDSP priekšsēdētājs, uzsverot, ka pienācis pēdējais laiks mainīt visu valsts vadības sistēmu.