Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Rosina sākt kriminālvajāšanu vērienīgā naudas atmazgāšanas lietā

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policija trešdien rosinājusi prokuratūru sākt kriminālvajāšanu pret septiņām personām par gandrīz pusotra miljona latu izvairīšanos no nodokļu nomaksas un vairāk par diviem miljoniem latu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, portālu «Apollo» informēja VID Komunikācijas daļā.

VID prokuratūrai nosūtījusi divus kriminālprocesus par septiņu personu izvairīšanos no nodokļu nomaksas 1,45 miljonu latu apmērā un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju 2,09 miljonu latu apmērā.

Abi šie kriminālprocesi sākti 2008. gadā, izmeklējot kāda vērienīga organizētas noziedzības grupējuma darbību, kas nodarbojās ar «naudas atmazgāšanu» un kā darbību VID atklāja un pārtrauca 2008. gada 6. martā.

Kā jau iepriekš ziņots, VID 2008. gada 6. martā pārtrauca vērienīga organizētās noziedzības grupējuma darbību, kurā iesaistītas aptuveni 10 personas un kura «naudas atmazgāšanas» pakalpojumus laika periodā no 2007. gada septembra līdz 2007. gada decembrim izmantoja vairāk nekā 100 uzņēmumi.

Pirmstiesas izmeklēšanā VID izmeklētāji atklāja, ka grupējums noziedzīgās darbības veicis arī iepriekš, tāpēc atsevišķi izdalīti kriminālprocesi par grupējuma noziedzīgām darbībām laika posmā no 2006. gada jūlija līdz 2007. gada septembrim.

Izmeklējot organizētā noziedzīgā grupējuma darbības, kas veiktas laika posmā no 2006. gada jūlija līdz 2007. gada septembrim, VID atklāja, ka grupējumā darbojās vismaz septiņas personas.

Pamatā «naudas atmazgāšanas» shēmā izmantoti fiktīvi uzņēmumi, kas reģistrēti ar bezpajumtnieku vārdiem, taču šos shēmā iesaistītos uzņēmumus un naudas līdzekļu noņemšanu stingri kontrolēja noziedzīgās grupas dalībnieki. Starp «buferorganizāciju» un fiktīvu uzņēmumu tika slēgti līgumi par celtniecības pakalpojumu sniegšanu, savukārt starp fiktīviem uzņēmumiem noslēgts Cesijas līgums un naudas līdzekļi no «buferorganizācijas» par viena fiktīva uzņēmuma it kā sniegtajiem pakalpojumiem tika pārskaitīta citam fiktīvam uzņēmumam, no kura banku kontiem gan Latvijā, gan Igaunijā tālāk šie naudas līdzekļi tika izņemti, galvenokārt skaidrā naudā, bet tika arī pārskaitīti uz shēmā iesaistīto personu privātajiem kontiem, tādējādi naudas līdzekļi nonāca pie shēmas organizatoriem. Lai slēptu un apgrūtinātu organizētās shēmas darbības atklāšanu, shēmas organizatori izmantoja ne tikai Latvijā reģistrētus fiktīvus uzņēmumus, bet arī kaimiņvalstī Igaunijā reģistrētus fiktīvus uzņēmumus, kuros amatpersonas bija Latvijas iedzīvotāji — gan bezpajumtnieki, gan paši noziedzīgās personu grupas dalībnieki.

Lai nodrošinātu valstij nodarītā zaudējuma segšanu, šajos divos kriminālprocesos uzlikti aresti četriem transportlīdzekļiem, kā arī trīs nekustamiem īpašumiem.
VID Finanšu policijas pārvaldes izmeklētāji ieguvuši pietiekamus pierādījumus, lai rosinātu sākt kriminālvajāšanu pret Valdi J., Uģi R., Andi R., Juri M., Robertu M. par viltotu dokumentu izmantošanu mantkārīgā nolūkā, par izvairīšanos no nodokļu nomaksas, nodarot valstij zaudējumus lielā apmērā, un par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju lielā apmērā, kā arī pret Sarmīti R. un Uldi B. par iepriekšminēto noziegumu atbalstīšanu.