Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Robežsardzes šefs pieļauj problēmu pārlikšanu uz cita pleciem

Valsts robežsardzes (VRS) šefs Gunārs Dāboliņš nosūtījis Ministru prezidentam Ivaram Godmanim vēstuli, kurā pauž bažas par VRS turpmāku darbību. Viņš norāda, ka patlaban Robežsardzes budžets samazināts par vairāk nekā 10 miljoniem latu, tādējādi tā nespēj pilnvērtīgi nodrošināt valsts un Eiropas Savienības ārējās robežas apsardzību.

Dāboliņš pieļauj iespēju, ka varētu atstāt amatu un «pārlikt visas problēmas uz cita pleciem». Pagaidām gan viņš izvēlējies pievērst premjera un sabiedrības uzmanību Robežsardzes problēmām.

«Šobrīd nelikumīgas robežšķērsošanas un nelegālās migrācijas spiediens uz Latviju un caur Latviju būtiski pieaug un turpina pieaugt (salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem kopējais pārkāpumu skaits uz ārējām robežām un valsts iekšienē ir dubultojies, par nelikumīgu zaļās robežas šķērsošanu ir trīskāršojies, bet aizturēto personu skaits, kas nodrošināja nelegālo imigrantu ievešanu Latvijā ir pieaudzis par 80%).»

Iestājoties Eiropas Savienībā (ES) un pievienojoties Šengenas līguma dalībvalstu telpai, ES akceptēja Latvijas robežas apsardzības standartus un, izvērtējot Latvijas tiesībsargājošo institūciju stāvokli, arī Valsts robežsardzi, konstatēja trūkumus, kurus Latvijai bija jānovērš pirmsiestāšanās procesā un jāturpina arī tagad, akceptēja un sniedza finansiālo atbalstu, lai Latvijas tiesībsargājošās institūcijas (arī VRS) atbilstu ES un Šengenas prasībām visās jomās (personāla, profesionālajā, tehniskajā, juridiskajā, mobilitātes utt.).

Likumā «Par valsts budžetu 2009. gadam» automātiski samazināti izdevumi IeM 2009. gadam salīdzinājumā ar 2008. gadu par 32,5% (VRS par 10,9 miljoniem latu).

Dāboliņš norāda: Eiropas Savienības un valsts ārējās robežas kontrolē, ārzemnieku uzturēšanās kontrolē un uzraudzībā netiek izmantoti vai ekspluatēti par «Schengen Facility» un Latvijas budžeta finansējumu iegādātie tehniskie līdzekļi. Savukārt ekonomijas nolūkā šogad likvidētas 324 amata vietas; 60 ēkās ierobežots iekšējais un ārējais apgaismojums, karstā ūdens padeve, apkure, VRS ēkās telpu temperatūra noteikta līdz +16 grādiem; pārdislocēta viena teritoriālā pārvalde, ir lauzti 68 līgumi un samazināta pakalpojumu atmaksa 17 līgumos par ēku, tehnisko sistēmu, datortehnikas uzturēšanu un apkopi, kas apdraud austrumu robežas uzraudzības tehnisko sistēmu un telekomunikāciju sistēmas darbību; pārtraukta personāla rotācija; ierobežota VRS starptautiskā sadarbība, pārtraukta VRS dalība starptautiskajās robežkontroles aktivitātēs, kopējās operācijās, ātrās reaģēšanas vienībās FRONTEX ietvaros ārvalstīs; pārtraukta formas tērpu šūšana, pārtraukta uzņemšana VRS Robežsargu skolā, netiek realizēta personāla apmācības un kvalifikācijas paaugstināšanas programma, kas izstrādāta, lai novērstu Šengenas novērtēšanas ziņojumos un atbilstošos Eiropas Padomes 2007. gada secinājumos; tiek veikti priekšdarbi 565 cilvēku atvaļināšanai no dienesta, likvidējot VRS teritoriālās pārvaldes (Valmieras, Jelgavas, Liepājas Ventspils pārvaldes), kas sagraus VRS kā valsts tiesībsargājošo struktūru; ārvalstu komandējumiem dienas nauda noteikta 1% apmērā, ierobežoti komandējumi Latvijas mērogā; samazināts degvielas patēriņš viena autotransporta vienībai līdz trim četriem litriem dienā.

VRS šefs lūdz premjeru vismaz spert minimālus soļus un neattiecināt uz IeM (arī VRS) valdības noteiktos 10% budžeta ierobežojumus 2009. gadam, kā arī 2009. gada budžeta grozījumos VRS papildus piešķirt 2,3 miljonus latu par «Schengen Facility» finanšu līdzekļiem iegādātās tehnikas uzturēšanai (speciāli iedalīti 2008. gada budžetā).

Ja nav iespējams izpildīt šo lūgumu, risināt ES institūcijās jautājumu par ES noteikto LR valsts un ES ārējo robežu drošības (apsardzības) standartu, līmeņa samazināšanu, rēķinoties ar to, ka nelegālā migrācija ES telpā caur Latviju strauji pieaugs, uzskata Dāboliņš. 

«Doma par to, ka visi nelegālie imigranti izmanto un izmantos turpmāk Latviju kā tranzīta valsti, ir ļoti primitīva. Visi nelegālie imigranti, kuri nokļūs citās ES valstīs caur Latviju, agri vai vēlu saskaņā ar LR saistībām, kas izriet no ES likumdošanas, tiks atgriezti Latvijā, un nevienam citam kā mums viņi būs jāuztur, jānodrošina viņu atgriešanu mītnes zemē vai jāintegrē mūsu sabiedrībā. Esmu pārliecināts, ka Latvijas pilsoņi, iedzīvotāji ne šodien, ne arī rīt tam nepiekritīs.»