Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Darba meklētājiem iecienītākā – Lielbritānija

Pašreizējā situācija Latvijas darba tirgū iedzīvotājus mudina paplašināt darba meklējumus un aizvien biežāk raudzīties ne tikai savas pilsētas vai valsts robežās, bet arī ārvalstu virzienā.

Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) Rīgas reģionālajā filiālē sastaptā 30 gadus vecā Anete, kas pirms mēneša štatu samazināšanas dēļ zaudējusi juristes amatu un 500 latu atalgojumu, interesējas par darba iespējām Īrijā un Lielbritānijā. Sākotnēji viņa cerējusi iegūt darbu Latvijā, bet 350 latu atalgojums valsts pārvaldē strādājošajiem tomēr lika nosvērties par labu darba meklējumiem ārzemēs lauksaimniecībā. Kaut gan Anete plāno ārzemēs strādāt tikai divus vai trīs mēnešus, viņa, ja Latvijas darba tirgū nenotiks izmaiņas, varētu palikt ārvalstīs pavisam.

Krīze maina darba meklētāja profilu

Darba meklētāji pašlaik galvenokārt ir ekonomiski aktīvi iedzīvotāji vecumā no 25 līdz 45 gadiem. NVA Nodarbinātības pakalpojumu un attīstības departamenta starptautisko attiecību nodaļas EURES menedžere Žanna Ribakova skaidro, ka jaunieši interesējas par sezonas darbiem, bet gadījumos, kad vēlas darbu apvienot ar studijām izvēlētajā valstī, arī par pastāvīga darba iespējām. Pirmspensijas vecuma darba meklētājiem svarīgas ir sociālās garantijas un iespēja strādāt legāli kādā no ES valstīm. «Jaunieši vecumā no 20 līdz 26 gadiem šobrīd ir liela daļa no interesentiem. Jo īpaši tas attiecas uz tiem, kas vēršas mūsu Rīgas centrālajā birojā. Reģionos interesentu vecums nav mainījies, tas joprojām ir no 35 līdz 50 gadiem,» stāsta SIA GP Recruitment projektu menedžere Elīna Atmata.

Ž. Ribakova atzīst – vēl 2008. gada vidū bija vērojama tendence, ka ārvalstīs strādājošie Latvijas rezidenti interesējās par iespēju atgriezties Latvijā, bet tagad tas ir apsīcis.

2008. gada decembrī Eiropas nodarbinātības dienestu tīkls (EURES) darba meklētājiem sniedzis 1130 konsultācijas par darba iespējām ārvalstīs, bet nupat apkopotā informācija par janvāri liecina, ka pagājušajā mēnesī to skaits bija jau 1652. Arī SIA GP Recruitment direktors Ginters Puriņš Neatkarīgajai atzina, ka ierasti klusais decembris 2008. gadā atšķīrās darba meklētāju aktivitātes ziņā. Darbiekārtošanas pakalpojuma sniedzējs saņēmis pat 10 reizes vairāk CV.

Populārākās ir vakances lauksaimniecības, transporta, restorānu un viesnīcu nozarēs. «Vēl pirms gada tikai reti kuram bija vienalga, kādā darbā strādāt, bet pašreiz tikai katrs desmitais ir izvēlīgs attiecībā uz vakantajām darba vietām,» stāsta SIA GP Recruitment projektu menedžere Elīna Atmata. Iepriekš darba meklētāji, dodoties uz ārvalstīm, rēķinājušies ar sešu mēnešu prombūtni, taču tagad, raugoties uz situāciju reāli, visbiežāk min vienu vai divus gadus.

Dānija iekaro popularitāti

Praktiski visās Eiropas Savienības valstīs, izņemot Vāciju, Austriju, Beļģiju un Dāniju, darba tirgus ir atvērts, tas nozīmē, ka nodarbinātību var uzsākt, noslēdzot darba līgumu un veicot attiecīgas procedūras, ko paredz nacionālā likumdošana, norāda EURES menedžere Žanna Ribakova. Iepriekšējos gados NVA pārstāvji novēroja ļoti lielu interesi par nodarbinātības iespējām Īrijā, taču janvārī šāda tendence vairs neiezīmējas. «Lielbritānija joprojām ir aktuāla, bet šajā mēnesī mēs vērojam, ka ir lielāka interese par Dāniju, kas saistāma ar paziņojumu par valsts plāniem šī gada 1. maijā atvērt darba tirgu. Vienmēr ir bijusi pastiprināta interese arī par Skandināvijas valstīm – Zviedriju, Norvēģiju. Pastāvīga interese ir arī par Vāciju, ko iespējams skaidrot ar vācu valodas popularitāti Latvijas iedzīvotāju vidū,» norāda EURES menedžere Žanna Ribakova. Janvārī ir parādījusies interese arī par nodarbinātību Lietuvā, kas, kā pieļauj speciāliste, piesaista cilvēkus, kuri dzīvo pierobežas reģionos.

Pieviļ arī Laimes zeme Īrija

Taču ekonomiskā situācija ir skārusi ne tikai Latviju, bet arī citas ES valstis, kurās ir samazinājies brīvo darba vietu skaits. Ievērojami sarucis vakanču skaits arī Īrijā, kas pirms tam baudīja popularitāti kā Latvijas darba meklētāju iecienīts galamērķis. «Esam saņēmuši informāciju no Īrijā dzīvojošajiem un strādājošajiem Latvijas iedzīvotājiem, kas ar mums sazinās gan telefoniski, gan elektroniski. Aizvien biežāk viņi vēršas ar jautājumiem, kas ir jādara, beidzoties darba attiecībām Īrijā, kas jādara, lai saņemtu bezdarbnieku pabalstu. Šādas informācijas izplatīšanās arī sekmējusi darba meklētāju intereses kritumu par darba iespējām Īrijā,» stāsta NVA pārstāve Ž. Ribakova. Vēlmi darba vietu atrast Īrijā un Lielbritānijā uzturējis salīdzinoši augstais atalgojuma līmenis, labvēlīgi darba apstākļi un pievilcīgā nodokļu sistēma.

SIA GP Recruitment projektu menedžere Elīna Atmata atzina, ka lielāko interesi par darbu ārzemēs izrāda celtniecībā strādājošie, viņiem seko tirdzniecības un apkalpojošais personāls. Arī EURES pārstāve Ž. Ribakova atzīst, ka iepriekš būvniecībā nodarbinātie sakarā ar speciālistu pieprasījuma kritumu nozarē meklē darba iespējas arī ārvalstīs. «Jāņem vērā, ka iepriekšējos gados tieši šajā nozarē bija vērojams salīdzinoši augsts atalgojums. Situācija ir mainījusies. Atalgojums ir mazinājies arī Eiropā,» skaidro Ž. Ribakova.