Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Godmanis: valstī vērojamajai varas konfrontācijai grūti prognozēt rezultātu

Pašlaik Latvijā ir nopietna konfrontācija starp varas zariem - Valsts prezidentu, parlamentu un valdību, kam rezultātu ir grūti prognozēt, atzīst demisionējušais premjers Ivars Godmanis (LPP/LC).

«Es nezinu, vai tas beigu beigās nevar demokrātiju nevis pastiprināt valstī, bet mazināt,» savas partijas domes sēdē sestdien atzina Godmanis, piebilstot, ka šajā konfrontācijā īpaši jāizšķir prezidenta un parlamenta attiecības.

Viņš arī norādīja, ka par šiem jautājumiem pašlaik jādomā gan parlamenta, gan valdības, arī jaunās, pārstāvjiem.

Arī LPP/LC Saeimas frakcijas vadītājs Andris Bērziņš uzsvēra, ka pašlaik ar grozījumiem Satversmē tiek mēģināts to deformēt, izjaucot līdzsvaru starp visiem varas zariem.

«Mēs pamazām sākam deformēt Latvijas Republikas Satversmes pamatos ieliktos fundamentus,» sacīja Bērziņš, minot, ka tas skaidrojams ar krīzi, kuras dēļ attīstās gan populisms, gan radikālisms.

«Arī Valsts prezidenta rīcība un tās reakcijas, kādas bija uz 13.janvāra notikumiem, ir skaidrs signāls, kā mēs virzāmies,» viņš vēl piebilda un norādīja, ka pamazām no Zatlera puses ir vērojamas tendences - apzināti vai neapzināti - virzīties prezidentālas valsts virzienā.

Bērziņš gan uzsvēra, ka vismaz pagaidām LPP/LC Saeimas frakcija cieti turoties pie tā, ka jāņem vērā Satversmes tēvu ieliktais līdzsvars starp visiem varas zariem un radikālus grozījumus konstitūcijā nedrīkst izdarīt, pieturoties tomēr pie nopietniem kvorumiem un saglabājot varas zaru savstarpējās attiecības.

Viņš arī skaidroja, ka prezidentam jau pašlaik ir brīvas tiesības rosināt Saeimas atlaišanu, tikai tādā gadījumā riskējot ar savu amatu. «Ir līdzsvars starp gribēšanu un varēšanu,» teica Bērziņš, minot, ka prezidents savukārt pašlaik grib tikt vaļā no šīs atbildības, paturot tikai tiesības.

Arī Saeimas priekšsēdētāja biedre Karina Pētersone atzina, ka attiecības, kas pēdējā laikā vērojamas starp prezidentu un Saeimu, vairs nu nekādi nebija tulkojamas ar Satversmē noteikto.

Jau vēstīts, ka piektdien Godmanis paziņoja par atkāpšanos no amata un Valsts prezidents Valdis Zatlers viņa demisiju pieņēma.

Tautas partija (TP) un līdzšinējā opozīcijas partija «Jaunais laiks» (JL) piektdien vakarā jau pavēstīja, ka jauno valdību varētu veidot kopā. JL pārstāvji vairākkārt uzsvēruši, ka nav gatavi jaunajā valdībā strādāt kopā ar Aināru Šleseru.

Vēstīts arī, ka LPP/LC pārstāvji sestdien pulcējas domes sēdē. Uz partijas domes sēdi pulcējušies 139 LPP/LC biedri.