Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Godmanis: pašlaik politika traucē ekonomikai

Pašlaik ir brīdis, kad politika nedrīkstētu traucēt ekonomisko problēmu risināšanai, taču tieši tas notiek, norāda demisionējušais premjers Ivars Godmanis.

Uzrunājot savus partijas biedrus LPP/LC domes sēdē sestdien, viņš uzsvēra, ka politika var traucēt un pašlaik arī traucē tautsaimniecības, ekonomikas attīstībai. Godmanis atkārtoti arī norādīja, ka pašlaik nav īstais laiks veidot jaunu valdību. Ar to viņš arī aicināja savus partijas biedrus, lai cik tas nebūtu nepatīkami, atšķirties no citiem, mēģinot «taisīt tādu politiku, kas netraucē ekonomikai un tautsaimniecībai».

«Neviena no ministrijām, neviena, ja es tā ļoti rūpīgi skatos, nav bijusi gatava kritiskai situācijai,» viņš arī piebilda, uzsverot, ka pašlaik neviens no starptautiskajiem partneriem neļaus finansēt nerentablu sistēmu jebkurā nozarē.

Tāpat Godmanis minēja, ka tieši sociālās garantijas ir tās, kas notur valsts «morālo seju», tādēļ tās noteikti ir jāsaglabā, taču ne jāpalielina. «Sociālās garantijas ir tās, kas notur valsti morāli, bez sociālajām garantijām valsts nav,» viņš klāstīja.

Savukārt, runājot par atbalstu bankām, Godmanis norādīja, ka tām līdzekļus nedot nedrīkst, jo tādā gadījumā «mēs asinsvadu vienkārši iznīcināsim». Tomēr viņš arī uzsvēra, ka līdz šim visa valsts nauda bankās ieguldīta tikai depozītā, ņemtas ķīlas un kopumā valdība līdz šim rīkojusies ļoti konservatīvi.

Tomēr viņš arī prognozēja, ka nākamajai valdībai nebūs iespējas «palikt tikai depozīta līmenī» un daļu nāksies tomēr kapitalizēt, taču «tās ir mūsu saistības» - gan iekšējas, gan starptautiskas.

Demisionējušais premjers arī atkārtoti atgriezās pie lata stabilitātes jautājuma, uzsvērot, ka kategoriski izslēdz variantu, ka Latvija pati izlemtu un uzsāktu «kaut kādas kustības savas valūtas devalvācijā». Tomēr viņš arī atzina, ka citas Eiropas valstis nacionālo valūtu ir devalvējušas, kas veido nopietnu slogu eksportētājiem. Tādēļ pašlaik nekas cits neatliekot, kā vien mēģināt izturēt, «godīgi teikšu, nezinu, cik ilgu laiku».

Turpretī beidzot apzināties kā nopietnu resursu un aktīvi izmantot Godmanis aicināja Eiropas struktūrfondu līdzekļus. Viņš norādīja, ka līdz šim šis kapitāls nav pietiekami novērtēts un uztverts, tikai kā papildus iespēja finansējumam, tādējādi to neizmantojot pilnībā un neieguldot attīstībā, kaut to varētu darīt. Uz to norādot arī starptautiskie partneri, kuri aicina nevis meklēt papildus aizdevumus, bet gan vispirms pieejamos resursus no Eiropas līdzekļiem.

«Tad, kad bija labie laiki un tad, kad nauda nāca tā kā pa reni, tad tie struktūrfondi bija tā kā tāds papildus resurss,» minēja Godmanis, atgādinot, ka nu iestājušies sliktie laiki un tagad vairs citu resursu nebūs.

Latvijas ekonomika pēc izaugsmes buma šobrīd piedzīvo strauju lejupslīdi. Lai palīdzētu risināt valsts makroekonomiskās problēmas, starptautiskās finanšu institūcijas vienojušās Latvijai aizdot līdz 7,5 miljardiem eiro. Tiesa, lai šo naudu saņemtu, Latvijai ir jāizpilda vairāki nosacījumi, tostarp jāsamazina izdevumi un jāpanāk algu samazināšanās, lai atgūtu konkurētspēju.

Jau vēstīts, ka piektdien Godmanis paziņoja par atkāpšanos no amata un Valsts prezidents Valdis Zatlers viņa demisiju pieņēma.

Tautas partija (TP) un līdzšinējā opozīcijas partija «Jaunais laiks» (JL) piektdien vakarā jau pavēstīja, ka jauno valdību varētu veidot kopā. JL pārstāvji vairākkārt uzsvēruši, ka nav gatavi jaunajā valdībā strādāt kopā ar Šleseru.