Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Labējā opozīcija vienojas izvirzīt vienu premjera amata kandidātu

Labējā opozīcija, kurā ietilpst partija «Jaunais laiks» (JL), «Pilsoniskā savienība» (PS) un «Sabiedrība citai politikai» (SCP), šodien vienojusies izvirzīt vienu kandidātu Ministru prezidenta amatam, pēc Rīcības komitejas sēdes žurnālistiem sacīja JL priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa.

Tomēr, vaicāta, vai visas trīs partijas varētu iesaistīties valdībā kā vienots bloks, Āboltiņa atbildēja, ka par to partijām pagaidām nav izdevies vienoties.

Pēc JL Saeimas frakcijas un partijas valdes kopējās sēdes Āboltiņa žurnālistiem norādīja, ka galīgo lēmumu JL pieņems partijas valdes sēdē plkst.18.

PS priekšsēdētāja Sandra Kalniete sacīja, ka «labējā opozīcija nekad nav teikusi, ka iesaistīsies valdībā tikai kā vienots bloks». Šodien partijas esot precizējušas pozīcijas par svarīgākajiem uzdevumiem ekonomiskās situācijas stabilizēšanā. Tāpat notikusi arī domu apmaiņa par Tautas partijas (TP) virzīto premjera amata kandidātu reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministru Edgaru Zalānu (TP).

Kalniete norādīja, ka partija «noteikti neiesaistīsies valdībā, ja to vadīs esošās koalīcijas virzīts premjers». Viņa apstiprināja, ka labējās opozīcijas partijām sāk izkristalizēties vienots premjera amata kandidāts, par ko galīgo vienošanos varētu pieņemt pēcpusdienā.

SCP līdzpriekšsēdētājs Artis Pabriks pēc Rīcības komitejas sēdes aģentūrai LETA sacīja, ka esošās koalīcijas partijas SCP uz sarunām nav aicinājušas un SCP iesaistīšanās valdībā atkarīga no tā, vai jaunā valdība spētu realizēt SCP minētos uzdevumus, tostarp SCP pastāv uz Saeimas ārkārtas vēlēšanām un aicina Valsts prezidentu Valdi Zatleru bez vilcināšanās ierosināt tautas nobalsošanu par Saeimas atlaišanu.

SCP pastāv uz saviem iepriekš deklarētajiem principiem, kam jābūt par pamatu jaunās valdības veidošanā: aizliegt priekšvēlēšanu reklāmas elektroniskajos plašsaziņas līdzekļos (televīzijā un radio) un tuvu minimumam ierobežot trešo personu aģitāciju, par Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja vadītāju apstiprināt Jutu Strīķi, novirzīt būtisku daļu starptautiskā aizdevuma līdzekļu uzņēmējdarbības un lauksaimniecības nozaru stabilizēšanai Latvijā, izmantojot valdības rīcībā esošās struktūras.

Tāpat, viņuprāt, nepieciešams panākt hipotekāro kredītu pamatsummas atmaksas atlikšanu iedzīvotājiem uz laiku līdz ekonomikas krīzes beigām, panākt kredītu pamatsummas atlikšanu uzņēmumiem un lauku saimniecībām ne mazāk kā uz vienu gadu un kredītlīgumu nosacījumu nepasliktināšanu.

SCP arī uzskata, ka nepieciešams politisko partiju ieceltos pārstāvjus valdēs un padomēs uzņēmumos ar valsts kapitālu aizstāt ar kompetentiem attiecīgās nozares valsts iestāžu darbiniekiem, nedrīkst pieļaut sevi sakompromitējušo ministru turpmāku darbu valdībā, kā arī ir jāievieš progresīvā nodokļu sistēma, jāsamazina lielās algas valsts pārvaldē un pašvaldībās, nepieļaujot samazinājumu mazajām algām, kas nav lielākas par trīs minimālajām algām.

Tāpat SCP uzskata, ka nepieciešams samazināt pievienotās vērtības nodokli medikamentiem, zīdaiņu pārtikai, komunālajiem maksājumiem, preses izdevumiem un grāmatām un būtiski samazināt birokrātiski administratīvos ierobežojumus uzņēmējdarbībai ar gada ieņēmumiem līdz 100 000 latiem, dodot iespēju naudas trūkumā nonākušajiem iedzīvotājiem parūpēties par sevi pašiem.

Kā ziņots, JL uzskata, ka jauno valdību vajadzētu veidot pēc iespējas plašākai koalīcijai, nevis esošās koalīcijas papildinājumam ar JL. Kā pēc sarunām ar Zaļo un zemnieku savienību (ZZS) žurnālistiem sacīja JL valdes priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa, JL un ZZS neredz problēmas strādāt vienā valdībā, tomēr uzsvēra, ka partija pastāv uz plašu koalīciju, ne tikai esošās valdības papildināšanu ar JL.

Šodien Rīgas pilī Valsts prezidents Valdis Zatlers sācis sarunas ar politiskajām partijām par jaunas valdības veidošanu, arī parlamentā notiks vairāku partiju konsultācijas par nākamo valdību.

Šodien prezidentam jau bijusi tikšanās ar Tautas partijas (TP) pārstāvjiem, un plānots tikties arī ar apvienību «Saskaņas centrs», Zaļo un zemnieku savienību (ZZS) un JL.

Otrdien Zatlers plānojis runāt ar pārējiem parlamentā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem un deputātiem, kuri ir pie Saeimas frakcijām nepiederoši.

Arī Saeimā šodien plānotas vairākas partiju tikšanās.