Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Degvielu arvien vairāk zog ekskluzīvo automašīnu īpašnieki

Pēdējā laikā strauji palielinājies degvielas zādzību skaits, turklāt, kā liecina videoieraksti no degvielas uzpildes stacijām (DUS), arvien biežāk degvielu bākā ielej un par to nesamaksā tieši dārgu un pat ekskluzīvu automašīnu īpašnieki, «Neatkarīgo» informē Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieka vietnieks Andrejs Grišins.

Degvielas tirgotāji norāda, ka zādzību skaita pieaugums salīdzinājumā ar iepriekšējo laika posmu novērots jau decembrī. Arī janvārī un februārī zādzību skaits turpina pieaugt.

«Acīmredzot cilvēki ir pārvērtējuši savas iespējas un treknajos gados līzingā iegādājušies lepnas mašīnas. Pašlaik samazinātas algas un piemaksas, daudzi zaudējuši darbu. Naudas tik tikko pietiek, lai segtu maksājumus bankai, bet braukt ar mašīnu tās īpašnieki grib. Degvielu nopirkt nevar, tādēļ to zog,» stāsta A. Grišins.

Viņš arī norāda, ka agrāk visbiežāk degvielu zaga jaunieši un to lēja vecās automašīnās, ko parasti salauza, ātri braucot un veicot dažādus pārgalvīgus manevrus, bet šobrīd videoierakstos redzams, ka par degvielu nemaksā pat tādu automašīnu kā BMW X5 un «Lexus» īpašnieki.

SIA «LUKoil Baltija R» mazumtirdzniecības daļas vadītāja Evija Kreise «Neatkarīgajai» atzīst, ka pēdējā laikā patiešām acīmredzami palielinājies degvielas zādzību skaits.

«Automašīnu klāsts, kuru īpašnieki nesamaksā par degvielu, ir ļoti plašs. Visvairāk ir transporta līdzekļu ar neeksistējošiem numuriem,» piebilst E. Kreise.

Šo apgalvojumu apstiprina arī A. Grišins: «Ļoti daudz degvielas nepieciešams automašīnu zagļiem. Viņi to, protams, nepērk, bet zog DUS, uzpildot automašīnas ar neeksistējošiem valsts numuriem un aizbraucot par degvielu nesamaksājuši.»

E. Kreise informē, ka pēdējā laikā pieaudzis arī gadījumu skaits, kad degviela tiek ielieta ne tikai automašīnas degvielas bākā, bet arī kannā: «Agrāk zagļi tā nedarīja — degvielu lēja tikai degvielas bākā.»

«Tomēr ne visus cilvēkus, kas ielej degvielu un aizbrauc nesamaksājuši, var uzskatīt par zagļiem,» saka E. Kreise un turpina, «daļa autobraucēju bieži ir aizņemti ar dažādām domām un vienkārši aizmirst ieiet veikalā, lai samaksātu par degvielu. Tā gadās.» Labākais veids, kā cīnīties ar degvielas zādzībām, ir ieviest priekšapmaksas sistēmu, norāda degvielas tirgotāji.

E. Kreise gan teic, ka SIA «LUKoil Baltija R» šobrīd maksāšanas sistēmu mainīt neplāno, tomēr neizslēdz šādu iespēju cīņā ar degvielas zādzībām, ja to apjoms turpinās pieaugt.

Priekšapmaksas sistēmas efektivitāti apstiprina SIA «Neste Latvija» klientu apkalpošanas centra operators Kristaps Sakne, norādot, ka, pateicoties priekšapmaksas sistēmai par degvielu, uzņēmumam degvielas zādzības nav aktuāla problēma.

SIA «Latvija Statoil» komunikāciju konsultante Margrieta Akmens «Neatkarīgajai» pastāstīja, ka, vērojot ekonomiskos procesus valstī, uzņēmums jau iepriekš paredzēja degvielas zādzību skaita pieaugumu un veica dažādus pasākumus, lai to novērstu.

«Tikai pateicoties rūpīgai plānošanai, analīzei un atsevišķiem pasākumiem, SIA «Latvija Statoil» ir izdevies zādzību statistiku saglabāt iepriekšējā līmenī,» piebilst M. Akmens.

Viņa skaidro, ka SIA «Latvija Statoil» cenšas savu darbu organizēt tā, lai zādzības novērstu jau iepriekš. Zādzību skaita pieaugumu izdevies novērst, pateicoties trīs pasākumiem — zādzību reģistrēšanai un datu bāzes veidošanai, ciešai sadarbībai ar apsardzes firmu un speciālai darbinieku apmācībai.

«Zādzību reģistrēšana ir ļoti noderīgs instruments, ja zādzību viena un tā pati persona veic vairākkārt. Ja personu noķer, veicot otro vai trešo zādzību, viņu var sodīt par visiem pārkāpumiem, jo datu bāzē par viņu jau ir fiksēta informācija,» stāsta M. Akmens.

Darbinieki ir apmācīti gan, kā rīkoties zādzības brīdī, gan pēc tās, norāda M. Akmens.

«Par gandrīz katru zādzību tiek ierosināta krimināllieta, jo darbinieki ātri reaģē un iesniegumu policijā uzraksta atbilstoši visām likuma normām un prasībām, kas nepieciešamas krimināllietas ierosināšanai.»