Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

NĪ tirgus zemāko punktu varētu sasniegt pēc gada

Zemākais punkts nekustamā īpašuma (NĪ) tirgū vēl nav sasniegts, taču temps lejup ir straujš, seminārā «Nekustamā īpašuma krīze — riski un iespējas» sacīja Mihails Morozovs, «Colliers International» vadošais partneris Baltijā un Baltkrievijā, raksta [s:21652].

Mihails Morozovs uzskata, ka zemākais punkts varētu tikt sasniegts pēc viena, pusotra gada, bet tas ir ļoti saistīts ar kopējo ekonomisko situāciju valstī un pirmām kārtām ar devalvācijas un defolta risku, ko grūti prognozēt.

Kopš 2003. gada NĪ tirgus ļoti strauji gāja uz augšu, ko ietekmēja Latvijas pievienošanās Eiropas Savienībai, kā arī fakts, ka daudzas kompānijas, kas iepriekš bija nodarbojušās ar citu biznesu, pievērsās NĪ tirgum. Milzīgā NĪ biznesa popularitāte negatīvi iespaidojusi  tautsaimniecības struktūru, pavājinājies kompāniju pamatbizness.

NĪ tirgus stimulēšanā aktīvi piedalījās komercbankas, kas kreditēja kā iedzīvotājus, tā attīstītājus, iespaidīgiem līdzekļiem koncentrējoties tieši NĪ tirgus spekulatīvajos darījumos. Neviens necentās izvērtēt tirgus negatīvās attīstības scenāriju, pieredzes trūkuma dēļ cerot uz mūžīgu cenu kāpumu un lolojot ambiciozus plānus. Līdz ar to kompānijas, kas neveidoja rezerves, tagad atkarīgas no bankām.

NĪ biznesā risks pieaudzis vairākas reizes. Tomēr arī krīzes apstākļos NĪ bizness var pastāvēt, jo kompānijas, piemēram, turpina mainīt biroju telpas, lai ieekonomētu līdzekļus gan uz mazākām komunālajām izmaksām, gan īres maksām. Nav pazudusi arī interese par zemes gabalu iegādi tirdzniecības objektiem. Ja kompānijai ir plāni par tālāku paplašināšanos, var veidot tā saucamo zemes gabalu banku. Turklāt krīzes laiks ir īstais brīdis celtniecībai, jo izmaksas ir zemākas nekā pirms diviem gadiem.