Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Eksperti jaunajai valdībai paredz nedaudz lielāku popularitāti

Politikas eksperti topošajai valdībai paredz mazliet lielāku sabiedrības atbalstu nekā demisionējušajai, taču tas lielā mērā atkarīgs no nākamā premjera, kā arī no tā, cik raita būs jaunās valdības rīcība svarīgu lēmumu pieņemšanā.

Pētījumu centra «SKDS» direktors Arnis Kaktiņš aģentūrai BNS norādīja: jo atšķirīgāka no demisionējušās būs jaunā valdība, jo lielāku sabiedrības atbalstu tā gūs. Turklāt šajos apstākļos nākamā premjera izvēle ir «kritiski svarīga». Viņaprāt, uz lielāku tautas atbalstu varētu cerēt tieši bezpartejisks valdības vadītājs.

«Jaunā valdība sabiedrībā varētu būt uzticamāka par iepriekšējo kaut vai tāpēc, ka pagājušajā nedēļā demisionējušajai valdībai uzticamība bija tik zema, ka kur nu vēl, tomēr nevajadzētu lolot lielas cerības, ka jaunais Ministru kabinets būs populārs,» minēja Kaktiņš.

Tāpat viņš prognozēja: lai arī svarīga būs ikviena valdības locekļa loma, būtiskākā jaunā Ministru kabineta popularitātei būs tieši ekonomikas un finanšu ministru izvēle, jo patlaban aktuālākais ir ekonomisko tēmu loks.

«Ekonomikas ministram jābūt prasmīgam komunikācijā, lai viņam izdotos personificēt sasniegumus ekonomikas jomā,» atzina Kaktiņš un piebilda, ka apstākļos, kad ik dienu strauji pieaug bezdarbnieku skaits, ir skaidrs, ka cilvēki uzmanīgāk sekos līdzi situācijas uzlabošanas centieniem.

Jebkurā gadījumā sabiedrība no jaunās valdības, visticamāk, gaidīs ļoti ātru rezultātu darbos un lēmumos, prognozēja Kaktiņš.

Arī politologs Ivars Ijabs aģentūrai BNS sacīja, ka jaunā valdība nekļūs ekstremāli populāra, taču tā kļūs par instrumentu, kas varētu ietekmēt sabiedrības domu un samierināšanos ar notiekošo, lai, sagaidot ekonomiski vēl saspringtākus laikus, sabiedrība «atkal neiet ielās un neārdās».

Uzticības līmenis iezīmēsies arī atkarībā no tā, kuru partiju politiķi veidos valdību, taču — ja valdību veidos četras ierastās koalīcijas partijas komplektā ar valdības darbā jau pieredzējušu premjeru, tad «viņi nebūs populāri, jo ļaudīm sen apnicis, ka viņus čakarē vieni un tie paši», uzsvēra politologs.

Savukārt, lai nodrošinātu ilglaicīgu un uzticamu valdību, jaunajam premjeram jābūt autoritātei ne tikai sabiedrībā, bet arī politikā un ideālā variantā — bezpartejiskam. Tomēr šādiem kritērijiem neatbilst neviens no patlaban nosauktajiem kandidātiem — Edgars Zalāns pārstāv Tautas partiju, bet Valdis Dombrovskis «Jauno laiku».

Koalīcijas partijām kopīgās debatēs tomēr būtu jāapdomā un jāizvirza bezpartejisks premjera amata kandidāts, bet galvenokārt tas būtu veicams Valsts prezidentam, norādīja Ijabs. Šāda notikumu virzība pašlaik gan šķiet maz ticama, atzina politologs, paužot tomēr cerību, ka politiķiem «ir palikušas pēdējās veselā saprāta paliekas».