Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pētījums: mājokļu celtniecība Latvijā, Igaunijā un Lietuvā

Mājokļu celtniecības būtisks pieaugums Lietuvā un Igaunijā sākās 2002. gadā. Lai gan Latvijā tas aizsākās divus gadus vēlāk, tomēr notika daudz straujāk nekā kaimiņvalstīs — līdz 2008. gadam uzceltais apjoms gadā vidēji palielinājās par 44%.

Tomēr jāatzīmē, ka 90. gadu sākumā Lietuvā nebija tik straujš mājokļu celtniecības kritums, kā tas bija Latvijā un Igaunijā. Laika periodā no 1995. līdz 2001. gadam dienvidu kaimiņvalstī katru gadu ekspluatācijā vidēji tika nodoti 0,15 kv.m. uz 1000 iedzīvotājiem, savukārt Latvijā un Igaunijā attiecīgi 0,07 un 0,09 kv.m.

Visaugstākos rādītājus visas trīs Baltijas valstis sasniedza 2007. gadā. Latvija kļuva par līderi, gadā uzceļot 1188 tūkst. kv.m., kas par 25% pārsniedza Lietuvas apjomus. Savukārt ekspluatācijā nodotais apjoms uz 1000 iedzīvotājiem Latvijā veidoja 0,52 kv.m, Igaunijā — 0,42 kv.m, Lietuvā — 0,28 kv.m.

Saskaņā ar kompānijas «BaltHaus» analītikas nodaļas vadītājas Ludmilas Zommeres teikto atšķirīgā dinamika izskaidrojama gan ar nevienādajiem izejas pozīcijas nosacījumiem un ekonomiskās attīstības līmeni, gan arī ar Baltijas valstīs īstenoto kredītpolitiku. Mūsu valstī par galveno faktoru mājokļu būvniecības pieaugumam kļuva neierobežotā hipotekāro kredītu izsniegšana, kas noveda pie nesamērīgas būvniecības (būvēja visi, visu un visur), turklāt būvniecība notika neiedomājamā ātrumā. Šis process nekavējoties atspoguļojās būvniecības izmaksu pieaugumā un projektu kvalitātes izmaiņās (ne uz labo pusi).

Kaut arī statistika par ekspluatācijā nodotajiem jaunajiem mājokļiem atspoguļo izmaiņas tirgus situācijā ar zināmu nobīdi, 2008. gada rezultāti jau parāda krīzes sekas. Igaunija bija pirmā no Baltijas valstīm, kuru skāra krīze, un jau 2008. gadā tur mājokļu būvniecības apjoms samazinājās par 19%. Nākamā bija Latvija, kur būvnieki vēl līdz 2007. gada beigām neticēja atnākušajai krīzei, «turēja» cenas un ķērās pie jaunu projektu būvniecības. Rezultātā būvniecības apjomi tajā gadā nepalielinājās, bet saglabājās iepriekšējā gada līmenī. Savukārt Lietuva bija pēdējā no Baltijas valstīm, kurā sākas krīze.

Tradicionāli Baltijas valstu lielākie būvlaukumi ir galvaspilsētās un tām piegulošajās teritorijās. Tomēr Latvijā jaunu mājokļu būvniecības koncentrācija Rīgā un tās apkārtnē ir visaugstākā — 75% no kopējā celtniecības apjoma. Kaimiņvalstīs galvaspilsētā tiek būvēti ne vairāk kā 55% no kopējā jauno mājokļu skaita.

Ludmila Zommere atzīmē, ka dzīvokļu struktūra jaunajos dzīvojamajos projektos Tallinā, Rīgā un Viļņā ir līdzīga. Visizplatītākā pārdošanā izlikto viena, divu un trīs istabu dzīvokļu attiecība saglabājas 15–35–30% līmenī. Savukārt dzīvokļu platības būtiski atšķiras. Tā līdz krīzei Rīgā tika būvēti vislielākie dzīvokļi — to vidējā platība jaunajos projektos pārsniedza 100 kv.m (salīdzinājumam Viļņā — 75 kv.m, bet Tallinā — 80 kv.m), kas atsaucas uz kredītmaksājumu summas apjomu.

Saskaņā ar Latvijas Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2008. gadā valstī izsniegto būvatļauju apjoms jaunu dzīvojamo māju būvniecībai samazinājās par 32% (Igaunijā šis rādītājs samazinājies par 52%, bet Lietuvā — tikai par 13%), jauno pasūtījumu apjoms naudas izteiksmē jau pirmajos trīs ceturkšņos samazinājās par 80%.

Strauja investoru intereses samazināšanās tieši par daudzdzīvokļu māju būvniecību liecina, ka par galveno valsts dzīvojamā fonda papildināšanas avotu kļūs privātais sektors. Situācijā, kad pasliktinās ekonomiskā situācija kopumā un bankas izvirza stingrākas prasības kredītu izsniegšanā, var atkārtoties deviņdesmito gadu vidus scenārijs, kad jaunus mājokļus varēja atļauties tikai turīgi cilvēki, kuri šim nolūkam būvēja personīgās mājas.