Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijā attīstās nomas tirgus, cenas turpina pazemināties

Latvijā aktīvi attīstās nomas tirgus, dzīvokļu pārdošanas un nomas cenas turpina pazemināties. Pie tāda secinājuma nonākuši virtuālās nekustamā īpašuma biržas «Torgi.lv» speciālisti, izanalizējot noslēgto darījumu statistiku portālā no 2008. gada septembra līdz 2009. gada janvārim.

«Pēc noslēgto darījumu skaita virtuālajā biržā mēs esam secinājuši, ka Latvijā aktīvi attīstās nomas tirgus, nomājamās platības strauji kļūst arvien lētākas. Tajā pašā laikā pārdošanas sektors vairs nav tik aktīvs, cenas ir pazeminājušās un tiek novērota tendence, ka tās arī turpinās pazemināties,» stāsta projekta «Torgi.lv» vadītājs Valentīns Jegorovs, piebilstot, ka nekustamā īpašuma cenas portālā «Torgi.lv» bieži vien ir zemākas, nekā tās norādītas mākleru un attīstītāju tirgus apskatos.

Portāla statistika liecina, ka lielākā daļa darījumu tiek noslēgta tieši nomas jomā, kas saistīts ar pieprasījuma samazināšanos nekustamā īpašuma tirgū un kopējo iedzīvotāju maksātspējas pazemināšanos. «Virtuālās biržas «Torgi.lv» lietotājiem izdodas vienoties par abpusēji izdevīgu nekustamā īpašuma nomas cenu. Ja, piemēram, pirms pusgada Purvciemā, kas tiek uzskatīts par vienu no pieprasītākajiem Rīgas rajoniem, vienistabas dzīvokli varēja nomāt par 200–250 latiem mēnesī, tagad par tādu pašu platību tiek prasīti vidēji 130–150 latu mēnesī. Par 200–220 latiem var atrast dzīvokli ģimenei pašā pilsētas centrā,» tā situāciju komentē Valentīns Jegorovs.

Pēc portālā «Torgi.lv» izvietotajiem piedāvājumiem var secināt, ka dzīvokļu cenas Rīgā pazeminājušās līdz 2005. gada līmenim, kad viens kvadrātmetrs dzīvojamās platības sērijveida dzīvoklī maksāja apmēram 700–800 eiro.

Sērijveida dzīvokļu cenu variācijas ir atkarīgas no rajona. Mazģimeņu projektu Purvciemā var iegādāties vidēji par 510 eiro par kvadrātmetru. Pļavniekos, kas tiek uzskatīts par tikpat populāru rajonu kā Purvciems, dzīvojamās platības kvadrātmetrs 602. sērijā maksā no 838 eiro. 467. sērija Ķengaragā maksā nedaudz mazāk — no 816 eiro par kvadrātmetru.

Cenas jaunbūvēs atkarībā no apdares ir no 850 līdz 1200 eiro par kvadrātmetru. «Vēl pirms gada par šādu cenu tika pārdoti sērijveida dzīvokļi prestižos rajonos,» piebilst V. Jegorovs.

Starptautiskās nekustamā īpašuma asociācijas FIABCI LATVIA prezidente Milāna Skumbiņa piebilda, ka apskats, kas veidots, pamatojoties uz «Torgi.lv» statistiku, atspoguļo nekustamā īpašuma tirgus galvenās tendences. Tā kā virtuālās biržas lietotājiem ir iespēja vienoties par cenu, cenas portālā «Torgi.lv» bieži vien ir zemākas nekā tirgus cenas. «Tā kā nekustamā īpašuma tirgus atrodas recesijas stadijā, noslēgto pārdošanas darījumu skaits pazeminās, bet nomas tirgus tikai aug. Nomas cenu pazemināšanos ietekmē gan pieaugošais pieprasījums un piedāvājums, gan komunālo maksājumu cenu pieaugums. Pazeminoties iedzīvotāju maksātspējai, cilvēki vienkārši nespēj maksāt vairāk kā iepriekš, un iznomātāji ir spiesti pazemināt nomas cenas,» saka Milāna Skumbiņa, piebilstot, ka nomas un pārdošanas cenas turpina pazemināties.